Španielsky raper skončil vo väzení, v piesňach dourážal kráľa a burcoval k násiliu

NETKY.SK • 17 Február 2021, 12:55 • 2 min
Španielsky raper skončil vo väzení, v piesňach dourážal kráľa a burcoval k násiliu

BARCELONA - Katalánska polícia zatkla v utorok rapera Pabla Haséla, ktorý je odsúdený za urážku monarchie. Keďže odmietol nastúpiť na výkon trestu a zabarikádoval sa na katalánskej univerzite, jeho zatknutie trvalo až jeden celý deň.

slovakia

left justify in out

Informovala o tom agentúra AP. Raper Pablo Haséla sa spolu s 50 priaznivcami zabarikádoval v pondelok v budove rektorátu univerzity v meste Lleila.

 

img

 

Raper skončil v putách

Takýmto spôsobom sa chcel spevák vyhnúť 9-mesačnému výkonu trestu. Súd ho odsúdil za to, že vo svojej piesni dourážal španielskeho kráľa Juana Carlosa, ktorý čelí podozreniam z korupcie. Vo svojej tvorbe sa tiež pozitívne vyjadroval o násilí či terorizme.

 

 

Barikádu na univerzite sa polícii podarilo preraziť až po 24 hodinách, kedy v putách neskončil iba Pablo, ale aj niekoľko študentov.

 

Raper sa v Španielsku preslávil svojimi radikálnymi textami. Tvrdí, že odsúdením úrady porušujú jeho právo na slobodu prejavu.

 

Kráľa nazval zlodejom

Súd ho poslal za mreže pre pieseň, v ktorej označil bývalého kráľa za zlodeja. V iných skladbách sa zas objavili hrozby násilím voči niektorým konzervatívnym politikom.

 

 

Podporu mu v petícii vyjadrilo vyše 200 umelcov vrátane svetoznámeho filmového režiséra Pedra Almodóvara či herca Javiera Bardema.

 

img

 

Celý prípad vyvolal v Španielku búrlivé diskusie. Španielska ľavicová vláda preto minulý týždeň oznámila, že navrhne zmeny v trestnom zákonníku, ktoré by v prípadoch tohto druhu zamedzili udeľovaniu väzenských trestov.

 

Na kauzu rapera Haséla sa však už tieto zmeny vzťahovať nebudú. twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies