Španielsko zasiahli ničivé požiare

NETKY.SK • 17 August 2023, 10:12 • 2 min
Španielsko zasiahli ničivé požiare

Na ostrove Tenerife bojujú hasiči so šíriacim sa lesným požiarom

slovakia

left justify in out

Počas tejto letnej sezóny sa rozhoreli ničivé plamene v mnohých krajinách sveta. Dlhotrvajúce ohne, ktoré spôsobili rozsiahle škody na obrovských územiach, hasili obyvatelia postihnutých oblastí aj záchranári z okolia. Aj naši hasiči pomáhali likvidovať horúce plamene v gréckom Rodose. Slovenskí hasiči pomohli svojou technikou, profesionalitou a odhodlaním. Ničivé plamene však nepovedali svoje posledné slovo. Nedávno sa opäť rozhoreli v Španielsku. Zasiahli známy ostrov Tenerife.

 

Približne 250 hasičov bojovalo v stredu s lesným požiarom, ktorý sa "nekontrolovateľne" šíri na španielskom ostrove Tenerife. V jeho dôsledku úrady evakuovali už päť obcí a zatvorili niekoľko ciest, informuje TASR podľa správy agentúry AFP. "Požiar sa vymkol spod kontroly. Jeho vývoj nie je zrovna najlepší... Bol to ťažký deň," uviedol v stredu večer líder regionálnej vlády Kanárskych ostrovov Fernando Clavijo. Dodal, že cieľom hasičov je v súčasnosti zabrániť šíreniu požiaru.

Za uplynulých 24 hodín sa totiž oheň rozšíril na plochu 1800 hektárov, uvádzajú z agentúry Reuters. Požiar vypukol v utorok 15. augusta 2023 a v súčasnosti sa šíri lesom v roklinách na oboch stranách sopky Pico de Teide, ktorá je najvyšším vrchom Španielska.

Do hasenia požiaru v ťažko dostupnej oblasti bolo v stredu zapojených 250 hasičov a 13 lietadiel, z ktorých tri dorazili na Tenerife z pevninského Španielska, povedal Clavijo. V dôsledku hustého dymu úrady v stredu ráno preventívne evakuovali obce Arrate, Chivisaya, Media Montaňa, Ajafona a Las Lagunetas. Miestne úrady tiež uzavreli cesty vedúce do hôr na severovýchode ostrova a žiadajú obyvateľov, aby tieto uzávierky rešpektovali.

 

Lesný požiar na Tenerife vypukol po tom, čo Kanárske ostrovy zasiahla vlna horúčav, v dôsledku ktorej sú mnohé oblasti ostrova veľmi suché, čo zvyšuje riziko vzniku požiarov. Podľa vedcov je pritom výskyt takýchto vĺn horúčav v dôsledku klimatických zmien pravdepodobnejší. Vzhľadom na nárast teplôt vo svete sa očakáva, že vlny horúčav sa budú vyskytovať častejšie, budú intenzívnejšie a ich dopad bude ďalekosiahlejší. 

 

 



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Zlatica Gregorová
TASR

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies