Španielka strávila počas experimentu v izolácii v jaskyni 500 dní

NETKY.SK • 14 Apríl 2023, 15:00 • 2 min
Španielka strávila počas experimentu v izolácii v jaskyni 500 dní

MADRID - Španielka Beatriz Flaminiová strávila dobrovoľne 500 dní pod zemou v absolútnej izolácii. Jej pobyt v jaskyni v hĺbke asi 70 metrov v oblasti Costa Tropical v provincii Granada je je zachytený na videu a má z neho vzniknúť dokumentárny film.

slovakia

left justify in out

Päťdesiatročná Španielka Beatriz Flaminiová strávila dobrovoľne 500 dní pod zemou v absolútnej izolácii. Jaskyňu v hĺbke asi 70 metrov v oblasti Costa Tropical v provincii Granada na juhu krajiny opustila táto horolezkyňa a jaskyniarka v piatok za bohatej účasti médií. TASR informuje na základe správy agentúry DPA.

 

Projekt s názvom "Timecave" (časová jaskyňa) univerzít Granada a Almería viedli a sprevádzali výskumníci z rozličných odvetví. Podľa ich informácií Flaminiová nemala žiaden kontakt s vonkajším svetom, odkedy v novembri 2021 začala tento experiment. Jej pobyt pod zemou je zachytený na videu a má z neho vzniknúť dokumentárny film. Flaminiová po celý nemala pri sebe hodinky ani telefón. Disponovala len laptopom, pomocou ktorého mohla síce informovať svoje okolie, avšak ona samotná nemohla prijímať nijaké správy. Viaceré televízie vrátane RTVE prinášali niekoľkohodinové živé prenosy.

 

Cieľom tejto vedeckej iniciatívy bolo preskúmať vplyv kompletnej izolácie a určiť, či vedie k neuropsychologickým a kognitívnym zmenám. Podľa španielskych vedcov prelomila Flaminiová svetový rekord Talianky Christine Lanzoniovej, ktorá v roku 2007 strávila v jaskyni pod povrchom zeme 269 dní. Flaminiová označila svoju skúsenosť v krátkom vyhlásení ako "znamenitú".twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies