Šokujúce štatistiky! Priemerný Slovák v roku 2020 vytvoril 433 kilogramov odpadu

NETKY.SK • 24 Apríl 2022, 10:00 • 2 min
Šokujúce štatistiky! Priemerný Slovák v roku 2020 vytvoril 433 kilogramov odpadu

Priemerný Slovák podľa dát Eurostatu v roku 2020 vytvoril 433 kilogramov odpadu, čo bolo o 36 percent viac ako pred desiatimi rokmi. Celkovo Slováci vyprodukovali 2,37 milióna ton odpadu. Uviedla to analytička WOOD & Company Eva Sadovská k Dňu Zeme.

slovakia

left justify in out

Takmer 50 percent odpadu z domácností končí na skládkach, čo je podľa Sadovskej ekologicky najhorší spôsob nakladania s odpadmi. Miera recyklácie bola na úrovni 42 percent. Približne 8 percent komunálneho odpadu sa vlani zhodnotilo na elektrickú energiu alebo teplo v zariadeniach na energetické využitie odpadu, hovorí analytička.

 

img

 

„Slovensko tak bolo v roku 2020 v rámci Európskej únie deviatou krajinou s najnižšou produkciou komunálneho odpadu na hlavu. V pomyselnom rebríčku ale stúpame pomerne rýchlo, keďže pred desiatimi rokmi sme boli v rámci Únie krajinou so štvrtou najnižšou produkciou komunálneho odpadu na obyvateľa," skonštatovala Sadovská.

 

img

 

Zároveň predpokladá, že produkcia smetí bude na Slovensku rásť aj v nasledujúcich rokoch. Podľa prepočtov by v roku 2035 malo pripadať na jedného Slováka 580 kíl komunálneho odpadu. Celkovo by tak malo ísť o 3,12 milióna ton odpadu.

„V roku 2035 tak každý Slovák vyprodukuje o tretinu viac smetí ako v roku 2020," podotkla Sadovská.

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Nikoleta Preložníková
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies