Slovenský zdravotný systém sa zásadne odlišuje od tých najlepších

NETKY.SK • 11 Marec 2023, 08:00 • 2 min
Slovenský zdravotný systém sa zásadne odlišuje od tých najlepších

BRATISLAVA - Slovenský zdravotný systém sa zásadne odlišuje od tých najlepších. Možnosť vyplácania zisku akcionárom zdravotných poisťovní v povinnom systéme nenájdeme v žiadnej krajine Európskej únie (EÚ), okrem Slovenska. Vyplýva to z analýzy Útvaru hodnoty za peniaze (ÚHP) ministerstva financií, ktorá poukazuje na najlepšiu zahraničnú prax.

slovakia

left justify in out

"Krajiny, kde je zdravotníctvo centralizovanejšie a kde hlavnú rolu hrajú verejné inštitúcie, fungujú efektívnejšie. Slovenský systém je neštandardný v Európe v tom, v akej miere je tu možné podnikať vo verejnom zdravotnom poistení," uviedol analytik ÚHP Adam Marek.

 

Spoločným znakom zdravotníctva vyspelých krajín je podľa ÚHP neziskovosť zdravotných poisťovní a fondov v povinnom systéme. "Súkromný sektor síce hrá v zdravotníctve dôležitú rolu, jeho miesto je však vo farmaceutickom priemysle, laboratóriách, ambulanciách, poliklinikách či doplnkovom poistení," skonštatovali analytici. Poukázali, že pre vyspelé krajiny je typický tiež univerzálny systém zdravotníctva s prístupom pre všetkých obyvateľov. Nemocnice v krajinách EÚ podľa nich vo veľkej miere vlastní štát. "Súkromný sektor má v krajinách EÚ skôr zastúpenie v menších nemocniciach so špecifickejším zameraním," ozrejmili.

 

Analytici poukázali tiež na poplatky v zdravotníctve. Tie sú podľa nich bežnou súčasťou vyspelých zdravotných systémov, plnia skôr doplnkovú úlohu. Upozornili, že dôležitá je pri nich transparentnosť. Na Slovensku sú podľa nich doplatky často netransparentné a veľmi slabo regulované.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Interny redaktor
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies