Slovensko sa stalo dvojnásobným majstrom Európy vo vodnom slalome!

NETKY.SK • 7 Máj 2021, 22:05 • 2 min
Slovensko sa stalo dvojnásobným majstrom Európy vo vodnom slalome!

BRATISLAVA - Slovensko získalo v piatkových tímových súťažiach na majstrovstvách Európy vo vodnom slalome v talianskej Ivrei dve zlaté medaily. O prvú sa postarala hliadka kanoistiek Simona Glejteková, Monika Škáchová a Zuzana Paňková, druhú vyjazdili kanoisti Matej Beňuš, Michal Martikán a Alexander Slafkovský.

slovakia

left justify in out

Suchoty sa skončili 

Z predchádzajúcich dvoch ME odchádzali Slováci zakaždým bez cenného kovu. Zlato sa slovenskej výprave podarilo na kontinentálnom šampionáte vypádlovať po štyroch rokoch, keď doteraz naposledy najcennejší kov na tomto fóre získal v júni 2017 v slovinskom Tacene singlista Alexander Slafkovský. Dva najcennejšie kovy berie Slovensko po piatich rokoch, na ME 2016 v Liptovskom Mikuláši získali slovenskí reprezentanti vo vodnom slalome spolu až sedem medailí (4-1-2).

 

img

 

V súťaži 3x C1Ž ide vôbec o prvú medailu pre Slovensko, cenné kovy sa v tejto disciplíne udeľujú od roku 2015. Medzi kanoistami je to už dvanáste zlato pre SR, šieste pre trio Martikán, Slafkovský, Beňuš.

 

Obrovská prevaha 
Slovenské kanoistky sa na trať vydali vo svojej súťaži ako prvé. S nástrahami jednotlivých bránok sa vyrovnali vynikajúco a po čistej jazde sa zaradili na čelo poradia, odkiaľ ich už neodsunul ani jeden z nasledujúcich ôsmich tímov. Striebro napokon získali Britky, ktoré na zlaté Slovenky stratili 4,29 s, bronzové Francúzky mali v konečnom účtovaní manko 10,36 s. "Nemohlo to dopadnúť lepšie, všetci sme nesmierne šťastní,“ komentovala Simona Glejteková podľa RTVS.

 

 

Mužská časť pretekov 
Kanoisti Matej Beňuš, Michal Martikán a Alexander Slafkovský tiež absolvovali súťažnú trať bez zaváhania a bez jedinej trestnej sekundy sa po svojej jazde dostali na čelo hodnotenia pred Nemcov a Rusov. V ďalšom priebehu Slovákov vážnejšie ohrozovali iba Taliani, ale za vynikajúcim časom slovenského tímu napokon zaostali. Domáci napokon brali striebro a bronz putuje do Slovinska.

 

Pôvodne patrila 3. priečka Čechom, tí však dodatočne dostali dve trestné sekundy a klesli na 6. pozíciu. "Nemali sme inú možnosť, keďže dievčatá vyhrali pred nami fantastickou čistou jazdou. Keby sme to pokazili, znížili by sme hodnotu skvelo vyskladaného tímu. Treba mať šport len rád a sústrediť sa, to je všetko,“ zhodnotil po piatku už 15-násobný európsky šampión Martikán (15-6-2), ktorý má na svojom konte aj rovnaký počet najcennejších kovov z MS (15-3-5). Okrem toho je je päťnásobný olympijský medailista (2-2-1).

 


Kajak bez cenného kovu 
Slovenskí kajakári Adam Gonšenica, Jakub Grigara a Martin Halčin skončili v tímovej súťaži na 5. priečke, Slováci za konkurenciou zaostali na poslednom úseku trate a od medaily ich napokon delilo 1,26 s. Zlato brali Česi, striebro Nemci a bronz Briti.


V kajaku žien trio Jana Dukátová, Michaela Haššová a Eliška Mintálová v tímovej súťaži obsadilo poslednú 11. pozíciu. K trom "ťukom" totiž pridali Slovenky aj "guľu" na bránke číslo 19 a na predposledné Francúzky stratili 6,01 s. Z najcennejšieho kovu sa tešili Britky, strieborné medaily získali Rakúšanky a bronzové boli Češky.

 

img


V sobotu sa v Taliansku predstavia na divokej vode kajakári a kajakárky, o deň neskôr kanoisti a kanoistky. Šampionát v Ivrei je záverečným kolom internej slovenskej kvalifikácie o účasť na OH v Tokiu, kanoistky zároveň bojujú o zisk miestenky pre Slovensko vo svojej kategórii.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies