Slovensko sa radí medzi najrýchlejšie rastúcich exportérov hračiek v EÚ

NETKY.SK • 13 December 2014, 11:55 • 2 min
Slovensko sa radí medzi najrýchlejšie rastúcich exportérov hračiek v EÚ

BRATISLAVA - Slovensko sa spolu s Českou republikou v posledných rokoch zaradilo medzi najrýchlejšie rastúcich exportérov hračiek v Európe.

slovakia

left justify in out

V porovnaní s rokom 2005 sa export hračiek zo Slovenska zvýšil takmer 10-násobne. Slovenská republika je zároveň jednou zo štyroch krajín Európskej únie (EÚ), ktoré viac hračiek vyvezú, ako dovezú. Vyplýva to z aktuálnej analýzy UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia.
      

Slovenské firmy v minulom roku vyviezli hračky v hodnote viac ako 130 miliónov eur. "To je v porovnaní s rokom 2005 desaťnásobný rast. Aj v roku 2014 export hračiek zo Slovenska ďalej rástol. Za prvých osem mesiacov roka medziročne o 8,1 %," priblížil analytik banky Ľubomír Koršňák.
      

Ako ďalej vyplýva z analýzy, takmer celá produkcia slovenského exportu hračiek je určená na vnútorný európsky trh. Takmer tri štvrtiny pritom smerujú do susedných krajín, najviac, približne tretina, do Českej republiky. "Ak by chceli ľudia hľadať v zahraničných obchodoch hračky so známkou Made in Slovakia, mali by sa najskôr vybrať do obchodov s elektrickými vláčikmi. Tie totiž predstavujú viac ako pätinu slovenských vývozov hračiek, pričom Slovensko je ich tretím najväčším európskym exportérom, po Nemecku a Maďarsku, s 12-% podielom z krajín Európskej únie," vyčíslil Koršňák.
      

V prepočte na obyvateľa vyváža Slovensko dokonca najviac elektrických vláčikov spomedzi všetkých krajín únie. Relatívne silnú pozíciu má Slovensko aj na európskom vývoze plastových hračiek a modelov s motorčekom, drevených skladačiek či plastových stavebníc.
      

Najväčším vývozcom hračiek v Európe je však podľa analýzy banky susedná Česká republika. Tá svojimi vývozmi v hodnote 1,8 miliardy eur ročne už predstihla aj Nemecko. "Za svoju pozíciu európskej hračkárskej veľmoci naši západní susedia vďačia najmä postupnému presunu výroby stavebníc LEGO do Česka. Práve stavebnice z plastu tejto svetoznámej hračky totiž tvoria až štyri pätiny českého vývozu hračiek," vysvetlil Koršňák. Zároveň doplnil, že spoločnosť LEGO ťahá nahor vývoz hračiek aj v Maďarsku, kde má postavený svoj jediný závod na výrobu stavebníc DUPLO.
      

Medzi európskymi vývozcami hračiek sa však úplne nestratí ani SR. "V rebríčku v prepočte na jedného obyvateľa patrí Slovensku šiesta pozícia v rámci Európskej únie. Slovensko je zároveň jednou zo štyroch krajín únie, ktoré viac hračiek vyvezú, ako dovezú," doplnil analytik s tým, že okrem Slovenska to platí ešte pre Maltu, Českú republiku a Maďarsko. Všetky ostatné krajiny EÚ sú čistými dovozcami hračiek.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies