Blinken: Nech Blízky východ tlačí na Hamas, aby súhlasil s prímerím + VIDEO

NETKY.SK • 11 Jún 2024, 08:37 • 3 min
Blinken: Nech Blízky východ tlačí na Hamas, aby súhlasil s prímerím + VIDEO

KÁHIRA - Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken vyzval štáty na Blízkom východe, aby zatlačili na hnutie Hamas, aby súhlasilo s návrhom na prímerie v Pásme Gazy, ako ho predstavil americký prezident Joe Biden. Informovali o tom AFP, AP a Reuters.

slovakia

left justify in out

Hamas je podľa Blinkena jedinou stranou, ktorá ešte nesúhlasila s návrhom na prímerie, ktorý podľa Washingtonu už Izrael akceptoval.
 
"Môj odkaz vládam v celom regióne: Ak chcete prímerie, zatlačte na Hamas, aby povedal 'áno'," povedal Blinken novinárom po stretnutí s egyptským prezidentom Abdalom Fattáhom Sísím v Káhire, kde začal svoju ôsmu cestu po Blízkom východe od začiatku vojny v Pásme Gazy.
 
"Som pevne presvedčený, že drvivá väčšina ľudí, či už v Izraeli, na Západnom brehu Jordánu alebo v Gaze, chce skutočne veriť v budúcnosť, v ktorej by Izraelčania a Palestínčania žili v mieri a bezpečí," uviedol najvyšší americký diplomat.

Podľa Blinkena je predložený plán "najlepším spôsobom", ako dosiahnuť prímerie, prepustiť zostávajúcich rukojemníkov a zlepšiť bezpečnosť v regióne. Kancelária egyptského prezidenta uviedla, že Sísí s Blinkenom ešte v pondelok diskutovali o "spoločnom úsilí o dosiahnutie dohody o prímerí a výmene rukojemníkov".
 
Blinkena na svojej ceste čaká ešte návšteva Izraela, Jordánska a Kataru. V Jordánsku sa zúčastní na mimoriadnej medzinárodnej konferencii o zlepšení toku pomoci do Pásma Gazy.
 
Biden pred takmer dvoma týždňami oznámil, že Izrael predložil Hamasu návrh na úplné prímerie v Pásme Gazy. Návrh má tri fázy a zahŕňa celkové prímerie, stiahnutie izraelských síl zo všetkých obývaných oblastí Pásma Gazy, prepustenie rukojemníkov a návrat pozostatkov mŕtvych rukojemníkov.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Ingrid Vrabcová
Zdroj: AFP / AP / Reuters, Foto: Antony Blinken / timesofisrael.com
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies