Slovensko sa môže spoliehať len na zadržiavanie zrážok

NETKY.SK • 30 Júl 2022, 15:00 • 2 min
Slovensko sa môže spoliehať len na zadržiavanie zrážok

BRATISLAVA – Slovensko nemá okrem Dunaja žiadne významné prítoky vody. Na väčšine svojho územia sa môže spoliehať len na zadržanie zrážkovej vody.

slovakia

left justify in out

Z nej sa plnia pramene, potoky a studne. Na sociálnej sieti to uviedol minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO). „Sme štátom na úbočí karpatského oblúka, z ktorého hôr voda, ak ju nezachytí les, rýchlo odteká preč, do nížiny a mora. U nás z toho zostane iba to, čo presiakne z riek, ktorým ešte ostali  prirodzené dná a členité brehy,“ hovorí Budaj.

 

img


Rieky a potoky budú mať podľa neho vodu iba vtedy, ak ju zachytí les. Vodozádržnú schopnosť má však iba zdravý a hustý les s podrastom a hnijúcimi zvyškami odumretých kmeňov. „Iba ten tvorí tú vzácnu špongiu, čo zadrží prívaly dažďovej vody tak, že po kvapkách presiaknu pôdou aj horninou až do podzemných žriedel našich prameňov a riečok,“ poznamenal minister.

 

img


Poukazuje, že bezzásahové lesy sú z hospodárskeho hľadiska neziskové, a preto ich ničia obchodníci s drevom. Vodozádržné schopnosti takýchto „priemyselných lesov“ sú podľa Budaja mizerné.

 

 

Možno vás zaujme: Snemovňa v USA schválila návrh na boj s požiarmi a suchomtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies