Slovensko prišlo z eurofondov o takmer 600 mil. eur

NETKY.SK • 11 Máj 2020, 14:33 • 2 min
Slovensko prišlo z eurofondov o takmer 600 mil. eur

Slovensko v súčasnosti patrí vo využití fondov Európskej únie k trom najhorším krajinám EÚ. Rovnako závažným problémom sú však korekcie vyplácania eurofondov po kontrolách z Bruselu, keď za minulé programovacie obdobie 2007 - 2013 muselo Slovensko vrátiť 997 miliónov eur.

slovakia

left justify in out

Slovensko muselo vrátiť stovky miliónov eur

Z  celkovej sumy, ktorú sme museli vrátiť, vzniklo 599 miliónov eur chybami štátu, povedala v pondelok na tlačovej konferencii podpredsedníčka vlády pre investície a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí).

"To znamená, že z dôvodu neschopnosti štátu riadne implementovať, riadiť eurofondy, Slovenská republika prišla o tieto peniaze," povedala Remišová. Podľa podpredsedníčky vlády v súčasnosti 330 miliónov eur z tejto sumy nebolo doteraz zaplatených a hrozí nárast korekcií o ďalších 364 miliónov eur. V programovom období 2014 - 2020 už EÚ zamietla preplatenie sumy vo výške 81 miliónov eur.

 

img

Podpredsedníčka vlády pre investície a informatizáciu Veronika Remišová 

 

Podľa Remišovej je dôvodom byrokracia

Čerpanie finančných prostriedkov EÚ je podľa Remišovej poznačené byrokraciou a zlým nastavením výziev, keď napríklad od predloženia žiadosti po čerpanie peňazí uplynie priemerne 680 dní. Slovensko prichádza o európske peniaze nielen pre chyby pri jednotlivých projektoch a výzvach. V súčasnom programovom období už nestihlo vyčerpať 150 miliónov eur. Z balíka 13,8 miliardy eur doteraz krajina vyčerpala iba 32 % pridelených prostriedkov.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Čerpanie eurofondov je po minulých vládach v katastrofálnom stave.🇪🇺💥 Za obdobie posledných 14 rokov čelí Slovensko korekciam za viac ako miliardu eur, veľkú časť musíme platiť zo svojho rozpočtu. Je to priamy dôsledok nekompetentnosti, podovodov a zlého riadenia počas vlád Smeru, na čo dopláca celá krajina.⠀ ⠀ Škody boli pritom vo veľkej miere spôsobené systémovými pochybeniami štátnych orgánov.⠀ Je zároveň škandál, že doteraz informácie o zlom stave čerpania štát nezverejňoval. Tieto časy skončili, mojim cieľom je absolútna transparentnosť tak, aby sa pochybenia nezakrývali, ale naprávali.⠀ ⠀ Koronakríza ešte viac zvýraznila zbytočnú byrokraciu a neefektívne administratívne procesy v eurodondoch. Od podania žiadosti o nenávratný finančný príspevok po reálne čerpanie peňazí uplynie v priemere neuveriteľných 680 dní.⚠️⠀ ⠀ Túto situáciu som začala hneď riešiť. Pripravili sme konkrétne opatrenia, ktoré zjednodušia a zrýchlia čerpanie finančných prostriedkov:⠀ ⠀ 🏷 zjednodušená forma vyhlasovania výziev⠀ 🏷 zjednodušená úprava výziev⠀ 🏷 zjednodušené poskytovanie príspevkov na kurzarbeit⠀ 🏷 zjednodušená administrácia zmluvy o nenávratnom finančnom príspevku⠀ 🏷 umožnenie orgánom rokovať prostredníctvom videokonferencií⠀ 🏷 odpustenie lehôt pre prijímateľov, ktorí ich zmeškali kvôli COVID-19⠀ 🏷 predĺženie lehôt na splátky z 3 na 5 rokov⠀ ⠀ Vďaka všetkým opatreniam, ktoré sme doposiaľ zaviedli, sa nám darí úspešne bojovať so šírením nákazy. Musíme tiež zachovať čo najviac pracovných miest a podporovať malých a stredných podnikateľov a živnostníkov. Urobíme všetko preto, aby dopad krízy bol čo najmenší.⠀

Príspevok, ktorý zdieľa Veronika Remišová (@veronika.remisova),

 

Pomôže úprava legislatívy?

Remišová chce zrýchliť využívanie európskych peňazí úpravou legislatívy. Na rokovanie vlády predložila zmenu zákona o využívaní prostriedkov z európskych štrukturálnych a investičných fondov (EŠIF), ktorá by mala zjednodušiť formu vyhlasovania a prípadnej úpravy výziev. Jednoduchšie by malo byť aj poskytovanie príspevkov na kurzarbeit či administratíva pri zmluvách o poskytovaní nenávratných finančných príspevkov.

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Gabriela Nagyova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies