Slovensko patrí medzi najlacnejšie krajiny Európskej únie

NETKY.SK • 23 Jún 2020, 10:24 • 2 min
Slovensko patrí medzi najlacnejšie krajiny Európskej únie

BRATISLAVA - Medziročne si tak Slovenská republika podľa údajov Európskeho štatistického úradu Eurostat za minulý rok pohoršilo o jednu priečku. Ako ďalej upozornila analytička Slovenskej sporiteľne Lenka Buchláková, dôvodom sú vyššie ceny potravín, ale aj oblečenia a obuvi.

slovakia

left justify in out

Tesne nad priemerom 

"Od roku 2000 sme najviac poskočili v tabuľke práve v prípade oblečenia a obuvi. Treba však povedať, že Eurostat robil toto porovnanie k celkovému priemeru únie, a v tomto prípade je spotrebiteľský kôš drahší a aj jednotlivé segmenty v ňom," vysvetlila Buchláková. Ako ďalej uvádza, v rámci 27 krajín EÚ je naša krajina v prípade oblečenia a obuvi na 16. mieste, pričom je to len tesne nad priemerom únie.

 

img

 

Vyššie daňové zaťaženie 
Nárast nastal za ostatných 17 rokov na Slovensku aj v segmente rekreácia a kultúra. Máme vyššie daňové zaťaženie ako ostatné krajiny, mnohé práve DPH na tento segment v posledných rokoch znižovali. "Za vlaňajšok, zrejme aj vplyvom zníženej 10- percentnej DPH na vybrané ubytovacie služby, sme sa dostali na deviatu pozíciu, teda sme deviata najlacnejšia krajina v tomto segmente," objasnila analytička.

 

img

 

Zdraženie potravín 

Výraznejšie podľa nej zdraželi aj potraviny, nepomáha ani nižšia DPH na vybrané druhy. Poukázala pritom napríklad na zvyšovanie príplatkov za prácu v noci, cez víkend a cez sviatky, čo postihlo najmä pekárov. "Preto sme zaznamenali pri niektorých druhoch pečiva zdražovanie," poznamenala Buchláková. Koronakríza a následne obmedzenie pohybu malo dopad aj na dovoz potravín, v dôsledku čoho mnohé medziročne zdraželi.

 

Najdrahšie krajiny v rámci Európy 
Ak porovnávame krajiny v rámci Európy, tak v prípade potravín a nealkoholických nápojov bolo v roku 2019 najdrahšie Švajčiarsko. Alkohol a cigarety sú najdrahšie v Nórsku. Dánsko bolo za vlaňajšok jedným z najdrahších v prípade cien oblečenia, nábytku či doplnkov do domácnosti, dopravy a rekreácie, kultúry a v cenách v reštauráciách a hoteloch.

 

img

 

V Česku bolo drahšie vzdelanie aj alkohol

Najvyššie náklady na komunikáciu majú v Grécku, v Luxembursku je najdrahšie bývanie. Ak sa porovnávame so susednou Českou republikou, tak vyššie cenové hladiny oproti Slovensku boli za minulý rok podľa Eurostatu v prípade poštových a telekomunikačných služieb, vo vzdelávaní, drahšie bolo aj bývanie a alkoholické nápoje a tabak. V ostatných položkách majú Česi za sledované obdobie nižšie ceny ako na Slovensku.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies