Slovensko má na vysoké posty v EEAS dve "želiezka", Srbsku v ceste pomôže

NETKY.SK • 14 September 2010, 07:04 • 2 min
Slovensko má na vysoké posty v EEAS dve "želiezka", Srbsku v ceste pomôže

Slovensko má na vysoké posty v EEAS dve "želiezka", Srbsku v ceste pomôže

slovakia

left justify in out

img

Slovensko má v tvoriacej sa Európskej službe pre zahraničnú činnosť (EEAS) dvoch kandidátov na posty vedúcich delegácií. Povedal to dnes po stretnutí ministrov Európskej únie na Rade pre všeobecné záležitosti slovenský šéf diplomacie Mikuláš Dzurinda.
      "Obsadzujú sa miesta na poste veľvyslancov v jednotlivých krajinách, jeden z našich diplomatov, možno dvaja, sú v hre o vysoké miesta. Lobujeme za nich," konštatoval Dzurinda.
      Víkendový pobyt slovenského ministra zahraničných vecí dal odpoveď aj na to, že v podpore nominácií na najvyššie pozície v diplomatických zboroch bude spolupracovať so Slovenskom ďalšia pätica krajín. "Mali sme stretnutie na platforme Európskej ľudovej strany na úrovni ministrov zahraničných vecí V4 a Bulharska a Rumunska plus europoslanci. Dohodli sme sa unisono, že sa budeme vzájomne podporovať pri nominácii na tieto pozícii, samozrejme v prípade, že nebudeme mať obaja kandidátov."
      Stála predstaviteľka pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Catherine Ashtonová má oznámiť prvé desiatky nominácií pre najvyššie miesta v zložitej štruktúre diplomatických zborov počas prebiehajúceho týždňa.
      Celkovo by sa malo vytvoriť so vznikom EEAS okolo 8000 nových miest. Tie by mali byť delené tak, aby ich obsadili postupne z jednej tretiny diplomati z jednotlivých členských štátov, minimálne 60 percent z pozícií by mali tvoriť predstavitelia z Európskej komisie a Rady Európskej únie.
      Srbsko sa ako téma objavilo na okraj stretnutia ministrov. Belehrad pristúpil počas minulého týždňa na kompromisnú rezolúciu na pôde Organizácie Spojených národov o Kosove, čo by malo posunúť jeho integračné snahy na vyšší rýchlostný stupeň. Rozhodnutie o jeho prihláške sa rozhodlo belgické predsedníctvo presunúť na október.
      "Srbsko sa rozhodlo pre európsku cestu. Mohli sme rozhodnúť aj dnes, mohlo to byť aj v decembri, ako to bolo v minulosti avizované. Belgické predsedníctvo prijalo konsenzus, že tému odpovede na prihlášku Srbska za člena EÚ presunieme na október. Nie je to síce konkrétny krok, ale určite konkrétny signál áno. Slovensko sa bude snažiť zo všetkých síl, aby sme sa rozhodnutia o Srbsku dočkali," charakterizoval momentálnu situáciu balkánskeho štátu Dzurinda.  
      Ministri sa dnes napriek tomu, že v piatok bolo na zasadnutí pre zahraničné vzťahy avizované niečo iné, napokon nezhodli na forme dohody o voľnom obchode s Južnou Kóreou. Prekážkou naďalej zostáva veto Talianska, takže sa téme presúva na úroveň premiérov a hláv štátov, ktorí absolvujú summit vo štvrtok (16. 9.).  

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies