Slovenskí vojaci ostávajú v zahraničných misiách nasadení dlhšie

NETKY.SK • 1 Apríl 2020, 06:24 • 2 min
Slovenskí vojaci ostávajú v zahraničných misiách nasadení dlhšie

BRATISLAVA - Slovenskí vojaci nasadení na misiách v Lotyšsku, Afganistane a v Iraku zostanú na nich dlhšie, ako bolo plánované. Dôvodom je šírenie nového koronavírusu, kvôli ktorému Ozbrojené sily (OS) SR nemajú kapacity na cvičenie ich náhradníkov.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

Prerušenie výcviku

Od vyhlásenia mimoriadnej situácie sa čoraz viac príslušníkov OS SR zapája do riešenia krízy. Jedným z opatrení je okrem toho aj prerušenie plánovaného výcviku vojakov, okrem aktivít nevyhnutných na zabezpečenie obranyschopnosti SR. Absencia tréningu tak ovplyvňuje striedanie slovenských vojakov na zahraničných misiách a operáciách, kde ich je momentálne takmer 500. Pred nasadením novej jednotky na misiu je podľa OS SR nevyhnutný spoločný intenzívny výcvik, ktorý je v momentálnej situácii veľmi riskantný.

 

img

 

Zasiahnuté 3 misie

Vzhľadom na to musí rezort obrany a OS SR predĺžiť misie niektorým jednotkám. "Opatrenia sa dotknú hlavne vojakov v operácii Predsunutá prítomnosť v Lotyšsku, Resolute Support v Afganistane a pravdepodobne aj operácii v Iraku,“ uviedol minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).

 

Z polroka nakoniec rok 

Dodal, že o Lotyšsku už bolo rozhodnuté a tak sa bude musieť predĺžiť mandát, ktorý mal pôvodne trvať do 30. júna. "Vojaci boli pripravení na šesťmesačné nasadenie. To sa im teraz predĺži na dvanásť mesiacov, kedy budú vzdialení od rodín a domova. Je čas dokázať, že sme profesionáli a vojenské povolanie je hlavne našim poslaním," uviedol.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa ResoluteSupport (@resolutesupport),

 

Niektorí sa vrátia 

Na margo vojakov v Afganistane uviedol náčelník Generálneho štábu OS SR Daniel Zmeko, že bude z krajiny stiahnutých 29 vojakov, ktorí nie sú nevyhnutní na zabezpečenie úloh misie. "Tým vojakom, ktorí v Afganistane zostanú, pravdepodobne ich vyslanie tiež predĺžime. O podmienkach v misii v Iraku ešte rokujeme s velením misie“, vysvetlil Zmeko.

 

 

 

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies