Slovenskí vedci vyvinuli monoklonálnu protilátku proti variantu omikron!

NETKY.SK • 3 Február 2022, 13:29 • 3 min
Slovenskí vedci vyvinuli monoklonálnu protilátku proti variantu omikron!

BRATISLAVA - Odborníci laboratórne preukázali efektivitu nimi vyvinutej monoklonálnej protilátky. Pre TASR to uviedla členka výskumného tímu profesorka Eva Kontseková z firmy Axon Neuroscience.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

O nových monoklonálnych protilátkach informovali vedci v štúdií zverejnenej v digitálnom vydaní prestížneho vedeckého časopisu The Lancet. Jedna z týchto protilátok sa dokáže naviazať na špecifické miesto na povrchu variantu omikron, informovali vtedy vedci s tým, že na potvrdenie jej neutralizačného účinku sú potrebné ďalšie testy.

 

img

 

Slovenskí odborníci medzičasom tieto experimenty úspešne vykonali, uviedla pre TASR Kontseková. V čase, keď vyšla publikácia, sme už rozbiehali experimenty, ktoré mali ukázať, či a do akej miery je protilátka, ktorá viaže omikron, schopná tento mutovaný vírus aj zneutralizovať. Neutralizačný test redukcie plakov (PRNT) jasne ukázal, že protilátka neutralizuje variant omikron a blokuje vstup vírusu do bunky. Inými slovami, vyvinuli sme monoklonálnu protilátku efektívnu aj proti variantu omikron,“ vysvetlila Kontseková.

 

Prečítajte si tiež: V UNM predstavili aplikáciu, ktorá funguje ako virtuálne covidové oddelenie

 

Protilátky proti koronavírusu väčšinou fungujú tak, že sa naviažu na špecifické miesto na povrchu vírusu, ktoré slúži na vniknutie do bunky hostiteľa. Protilátka týmto spôsobom zabráni vírusu naviazať sa na a následne infikovať bunku.

 

img

 

Najčastejším cieľom protilátky na povrchu vírusu je tzv. spike proteín – hrotová bielkovina. Variant omikron má však množstvo mutácií, ktoré tieto povrchy zmenili a mnohé protilátky preto stratili schopnosť viazať sa na vírus a tým inhibovať jeho schopnosť infikovať bunku.

 

„Náš tím vyvinul protilátky, ktoré sa viažu na špecifické miesta na víruse, ktoré zjavne nie sú ovplyvnené mutáciami. Jedna z protilátok sa viaže na všetky doteraz známe varianty vírusu vrátane omikronu,“ dodala Kontseková.

 

Vedecký tím zároveň odporučil nový spôsob podávania monoklonálnych protilátok proti ochoreniu COVID-19, ktoré v súčasnosti pichajú priamo do žily pacienta. Dôvodom je skutočnosť, že monoklonálne protilátky doteraz používali pri nádorových a autoimunitných ochoreniach, ktorých liečba si vyžaduje vysoké a systémové dávky.

 

img

Vladimír Lengvarský

 

„SARS-CoV-2 spôsobuje typické respiračné ochorenie, preto je možné aplikovať protilátky inhalačne (nebulizáciou), aby sa protilátka dostala na sliznice horných, prípadne dolných dýchacích ciest. Takýto spôsob aplikácie monoklonálnych protilátok sa vyvíja aj pre liečbu chrípky. Monoklonálne protilátky, ktoré sa používajú intravenózne, možno použiť aj na inhalačnú aplikáciu a nie je potrebné ich upravovať,“ vysvetlila Kontseková.

 

Možno vás zaujme: Eduard Heger plánuje uvoľňovať opatrenia

 

Použitiu predmetných monoklonálnych protilátok v praxi však musí predchádzať klinické testovanie, ktoré je drahé. „Naša spolupráca s Ministerstvom zdravotníctva SR prebieha už niekoľko mesiacov. Cítime veľkú podporu od pána ministra Vladimíra Lengvarského, avšak finančné možnosti ministerstva sú obmedzené. Napriek tomu existuje medzi nami a ministerstvom memorandum o spolupráci, ktorá sa týka protilátok proti COVID-19. Ministerstvo by potrebovalo finančnú podporu určenú na biomedicínsky výskum, na ktorú už niekoľko rokov márne čaká. Je to téma, ktorej by sme mali venovať dostatočnú pozornosť, pretože Slovensko má potenciál realizovať klinický výskum na svetovej úrovni," povedala Kontseková.

 

 

 

 
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lukas Dedik
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies