Slovenská ekonomika si udržala medziročný rast na úrovni 1,1 %

NETKY.SK • 5 December 2023, 15:00 • 2 min
Slovenská ekonomika si udržala medziročný rast na úrovni 1,1 %

BRATISLAVA - Hrubý domáci produkt na Slovensku sa v treťom štvrťroku 2023 medziročne zvýšil o 1,1 %. Vyššie hospodárske výkony aj naďalej ovplyvňovalo predovšetkým kladné saldo v zahraničnom obchode. V plusových hodnotách sa udržala aj aktivita silných výrobných odvetví a investície. Pretrvával však nižší domáci dopyt výrazne podporený utlmenou spotrebou domácností.

slovakia

left justify in out

Ktorým odvetviam sa darilo najviac

Podľa údajov Štatistického úradu SR si jednotlivé odvetvia ekonomiky aj v treťom štvrťroku 2023 udržali mierny rast hrubej pridanej hodnoty. Objem hrubej pridanej hodnoty v bežných cenách dosiahol 29,4 miliardy eur, čo bolo v stálych cenách 22,1 miliardy eur. Rast tejto kľúčovej zložky hrubého domáceho produktu (HDP) tak medziročne predstavoval 2,6 %.

Najväčší vplyv mal rast priemyslu o 4,9 %. Medziročné zvýšenie pridanej hodnoty tohto odvetvia podporila najmä výroba dopravných prostriedkov o 16,3 %, výroba výrobkov z gumy a plastu o 25,7 %, ako aj výroba potravín, nápojov a tabakových výrobkov o 12,1 %. Z významnejších odvetví priemyslu pokles zaznamenala výroba kovov a kovových konštrukcií okrem strojov a zariadení o 4,3 % a odvetvie výroby strojov a zariadení o 4 %.

 

Druhá najvýznamnejšia skupina odvetví – veľkoobchod, maloobchod; doprava a skladovanie; ubytovacie a stravovacie služby vzrástla o 4,4 %, pričom vyšší rast sa prejavil najmä vo veľkoobchode a maloobchode, oprave motorových vozidiel a motocyklov o 7,3 %. Doprava rástla miernejšie o 1,8 %.

 

Pozitívny vplyv na HDP si udržala tiež medziročne vyššia výkonnosť odborných, vedeckých a technických činností a administratívnych služieb o 3,4 %, finančných a poisťovacích služieb o 8,7 %stavebníctvo o 2 %.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: FinReport / Štatistický úrad SR, Foto: FinReport.sk / Shutterstock (ilustračné foto)
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies