Slováci zlanili jeden z najvyšších vodopádov sveta

NETKY.SK • 29 November 2017, 19:38 • 2 min
Slováci zlanili jeden z najvyšších vodopádov sveta

BRATISLAVA - Slovenskej expedícii sa podaril prvý priestup oficiálne druhým najvyšším vodopádom sveta nazývaným Tugela. Vodopád s výškou 948 metrov sa nachádza v národnom parku Royal Natal v Dračích horách v Juhoafrickej republike. Informoval dokumentarista Pavol Barabáš.

slovakia

left justify in out

Doposiaľ sa v zemepisných tabuľkách uvádza ako najvyšší vodopád sveta Salto Angel, ktorý padá zo stolovej hory Ayuan Tepuy vo Venezuele z výšky 979 metrov. Zaujímavosťou je, že českí geodeti vodopád Tugela znovu premerali laserovou technikou a zistili, že v období dažďov má výšku 983. Je teda o štyri metre vyšší ako Salto Angel. Zažiadali preto o zmenu v zemepisných tabuľkách World Waterfall Database, aby sa stal práve juhoafrický vodopád najvyšším na svete. "To bol aj dôvod, prečo sme sa rozhodli ako prví zlaniť panenský vodopád a vytvoriť bezpečnú cestu pre ďalších kaňoningových profesionálov, ktorí by chceli tento nádherný prírodný fenomén tak ako my precítiť," hovorí vedúci slovenskej expedície Miroslav Dušek.

 

Sedemčlenný zostupový tím si do kaňonu vzal na zaistenie  skoro kilometer lán, vŕtačky i množstvo expanzných nitov, aby bezpečne prešiel dovtedy neznámym územím. Počasie sa s expedíciou na začiatku zahrávalo. Vodopád bol dokonca určitý čas bez vody. Počas nástupu na zlanenie sa podmienky menili vďaka búrkam, dažďom i sneženiu. Slováci pri bivakovaní na vrchole Dračích hôr vo výške 3000 metrov zažívali mínusové teploty.

 

"Boli sme dobrý tím, ktorý sa na túto akciu zohral v ťažkých viacdňových kaňonoch na ostrove Reunion v Indickom oceáne. Počas zostupu vodopádom Tugela sme urobili zábery, ktoré doteraz nebolo možné inak zdokumentovať," doplnil Barabáš, ktorý priebeh zostupu nakrúcal. Podľa neho bola expedícia úspešná aj vďaka podpornému tímu, ktorý celú akciu logisticky zabezpečoval.

 

Zlanenie vodopádu Tugela okrem Miroslava Dušeka a Pavla Barabáša absolvovali Jaroslav Holeček, Viktor Doletina, Pavol Černý, Štefan Urban, Daniel Balaga. Skupinu zabezpečovala trojica: Jordanka Kordová, Peter Černý (na starosti mali logistiku presunu materiálu, nosičov a dopravy) a Juraj Lunter, ktorý zostup odvážlivcov dokumentoval dronom.

 

"Nech sa české pokusy o zmenu poradia najvyšších vodopádov sveta skončia akokoľvek, pre mňa jednoznačným kráľom zostáva Salto Angel vo Venezuele. Bol som pod ním s Beckom Ondrejovičom v roku 2004, keď sme prechádzali stolovú horu Ayuan Tepuy, z okraja ktorej vodopád padá," vyhlásil Barabáš na margo najvyššieho vodopádu, kde sa voda rúti bez kontaktu so skalou 807 metrov a podľa dokumentaristu zanecháva pocit výnimočnosti. "To som pri Tugele nemal. Práve Becko má zásluhu na tom, že jeho skupina historicky ako prvá zlanila Salto Angel. Dnes domorodí sprievodcovia využívajú jeho líniu na sprevádzanie extrémnych dobrodruhov. Teším ma však fakt, že týmito dvoma najvyššími vodopádmi sveta sme zlanili, a tým otvorili pre ďalších cestu ako prví Slováci. A to nám už hádam nikto nezoberie," uzavrel.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies