Sir Nicholas Winton si prevzal najvyššie vyznamenanie československých rotariánov

NETKY.SK • 19 December 2014, 10:16 • 2 min
Sir Nicholas Winton si prevzal najvyššie vyznamenanie československých rotariánov

POPRAD - Sir Nicholas Winton, významná osobnosť, ktorá zasiahla do osudov ľudí počas druhej svetovej vojny na území vtedajšieho Československa, prevzal osobne najvyššie vyznamenanie československých rotariánov, Cenu Tomáša Baťu.

slovakia

left justify in out

Slávnostná ceremónia prebehla tento týždeň na radnici v anglickom Maidenheade v grófstve Berkshire, kde Winton trvale žije. Vybrala sa za ním československá delegácia vedená prezidentom Rotary clubu Olomouc–City Janom Krejčím.

 

„Týmto vyznamenaním Dištrikt Českej a Slovenskej republiky veľmi vysoko ocenil všetko to, čo Sir Nicolas Winton vo svojom živote urobil pre záchranu detí a skláňa sa pred jeho konaním,“ komentuje ocenenie súčasná československá distriktná guvernérka Jozefa Poláková. 

 

Sir Winton je s dobročinnou a humanitárnou organizáciou Rotary International dlhodobo spojený. Pôsobil ako prezident klubu vo svojom domovskom Maidenheade a bol dokonca uvedený do Mierovej siene slávy Rotary. Cena Tomáša Baťu je najvyšším vyznamenaním v československom dištrikte Rotary. Je udeľovaná ako rotariánom, tak aj nerotariánom za najušľachtilejšie činy pre ľudskú spoločnosť a za vysoko etické a humánne skutky. Ocenenie pre Sira N. Wintona schválili na distriktnej konferencii Rotary Českej a Slovenskej republiky tento rok v máji.

 

„Sira Nicholasa Wintona si veľmi vážim od doby, keď som sa dozvedel o jeho činoch. Tým ako skromne a pokorne žil a o svojich činoch nehovoril, je vzorom pre celú spoločnosť. Som veľmi rád, že sa podarilo, v spolupráci s ďalšími kolegami z Rotary i bývalými guvernérmi nášho dištriktu Irenou Brichtou a Romanom Gronským, dohodnúť osobné odovzdanie Ceny Tomáša Baťu,“ konštatoval Jan Krejčí, ktorý v súčasnosti vedie Rotary club Olomouc–City.

 

Sir Nicholas George Winton je britský maklér a humanitárny pracovník, ktorý v roku 1939 zachránil 669 prevažne židovských detí z okupovaného územia Československa pred transportom do koncentračných táborov tým, že im zaistil odjazd vlakom do Spojeného kráľovstva. Je držiteľom viacerých ocenení, prezident ČR Václav Havel ho napr. vyznamenal radom T. G. Masaryka v roku 1998, anglickou kráľovnou bol v roku 2002 povýšený do šľachtického stavu a bol trikrát nominovaný na Nobelovu cenu mieru.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies