Siedmy rokovací deň bude patriť návrhom z Ministerstva vnútra SR

NETKY.SK • 19 September 2019, 08:36 • 2 min
Siedmy rokovací deň bude patriť návrhom z Ministerstva vnútra SR

BRATISLAVA - Siedmy rokovací deň 49. schôdze parlamentu bude patriť návrhom z Ministerstva vnútra SR.

slovakia

left justify in out

Parlament prerokuje masívne zmeny pravidiel v cestnej premávke, ako sú zmena minimálneho veku pre získanie vodičského preukazu na nákladiaky a autobusy, zrušenie povinnosti nosiť prilbu mimo obce pre cyklistov starších ako 15 rokov alebo zmena kategorizácie elektrických kolobežiek.

 

Podľa materiálu by sa vek potrebný na získanie vodičských preukazov skupiny C (nákladné vozidlá) a skupiny D (autobusy) mal znížiť. Pri oprávneniach šoférovať nákladné auto sa má potrebný vek znížiť z 21 na 18 rokov a pri autobusoch z 24 na 21 rokov.

Ministerstvo vnútra tiež navrhuje, aby bol každý občan Slovenskej republiky s trvalým pobytom na území SR do 31. decembra 2021 držiteľom občianskeho preukazu s čipom. Ako sa ďalej uvádza v návrhu na zmenu zákona o občianskych preukazoch, občianske preukazy sa preto majú vydávať aj osobám mladším ako 15 rokov. 

 

img

 

Podľa rezortu vnútra budú tieto preukazy vydávané primárne bez zobrazenia tváre. Rovnaký postup sa podľa ministerstva bude týkať aj občanov, ktorým boli vydané občianske preukazy s neobmedzenou dobou platnosti. Tie sa vydávali do 30. júna 2012 pre osoby staršie ako 60 rokov. Návrh sa tiež týka občanov starších ako 65 rokov, ktorí nie sú držiteľmi občianskeho preukazu s elektronickým čipom.

 

„Vyhotovený doklad sa bude doručovať na adresu pobytu. Uvedené sa navrhuje z dôvodu nezaťažovania tejto seniorskej vekovej skupiny povinnosťou vymeniť si svoj v súčasnosti platný občiansky preukaz," vysvetlil rezort vnútra. Takýto doklad by mal platiť 15 rokov.


Parlament bude rokovať aj o novele zákona o sprístupňovaní strelných zbraní a streliva na civilné použitie na trhu. Ministerstvo vnútra tým chce zosúladiť právnu úpravu Slovenskej republiky s právom Európskej únie v oblasti označovania strelných zbraní na civilné použitie. Týkať sa to má napríklad veľkosti písma, typu abecedy či formy číslovania.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies