Šesť dobrodruhov a dve nesmrteľné Lady svetom cestujú do kina

NETKY.SK • 15 Marec 2019, 15:54 • 2 min
Šesť dobrodruhov a dve nesmrteľné Lady svetom cestujú do kina

BRATISLAVA - 13 krajín, dva mesiace na ceste a 16.000 najazdených kilometrov. To je krátka štatistika autonomádskeho road-tripu z Kysúc až do Laosu na doposiaľ najväčšej expedícii svojho druhu.

slovakia

left justify in out

Na plátno ju prináša autentický dokument Lada svetom: Na Žiguli cez Himaláje. Film kameramana a režiséra Michala Fuliera bude mať kinopremiéru 23. marca na Medzinárodnom festivale filmových klubov Febiofest. TASR o tom informovala PR manažérka festivalu Zuzana Kizáková.

 

Junior, Fabo, Bobor, Bajo, Šašlik a Fuli predvedú divákom, ako zabojovali s čínskou byrokraciou, koľko vody dokáže v indickej monzúnovej oblasti napršať do lady s vybitým sklom, prečo nie je dobré spadnúť s autom v útesoch Himalájí, aké brutálne môžu byť kazašské horúčavy, kde nájsť najlepší šašlík na svete v Uzbekistane, či ako pokoriť s neštartujúcim autom výškový rekord v Pakistane.

 

"Film je od začiatku nakrúcania až po premietanie čistý punk, rovnako ako myšlienka cestovania na Žiguli. Točili sme za každého počasia - od mrazu až do 45 stupňov a v šialenom tempe celej výpravy nebolo ľahké presvedčiť chalanov, aby zastavili pre dobrý záber. Nakoniec sa to podarilo asi trikrát," hovorí s úsmevom Fulier, kameraman a režisér filmu, ktorý posúva hranice znesiteľného a ukazuje, že cestovanie nie je vždy len oddych.

 

"V Tadžikistane sú asi každých 50 kilometrov policajné kontroly. Už sme si celkom zvykli, vždy je to tak na 20 minút, zapíšu si naše pasy a je to. Ale asi už vyzeráme fakt zúbožene, lebo na jednom takomto stanovišti nám policajti darovali melón," píše si do denníka Junior.

 

"Na ceste do mesta Khalaykum nám v prudkom kopci zhaslo auto a pri pokuse naštartovať začali horieť káble. Auto sme za výdatnej pomoci miestneho štamgasta hore kopcom roztlačili a potom šlo päť hodín bez prestávky. Výstup po hroznom teréne do výšky 3200 bol druhoradý, hlavne nech to nezdochne," dodáva.

 

Lada svetom je skupina mladých Slovákov, ktorí obľubujú undergroundový štýl cestovania, vykračujú z pohodlnej bubliny bežného pracovného stereotypu, opúšťajú zamestnania a vkladajú svoje celoživotné úspory do mesiacov zážitkov, nesúc si so sebou relikviu, ktorá je humornou metaforou postsocialistického Slovenska - Lada.

 

Niektorí sa na podobnú cestu vydávajú prvýkrát, navzájom sa ani nepoznajú. Počas expedície, ktorá sa uskutočnila v lete 2017, vystriedali všetky ročné obdobia a navštívili krajiny s odlišnými politickými režimami, kultúrami či náboženstvami.

 

Čína je vo filme zlomovým momentom. "Bude to asi prvá zahraničná Lada výprava, ktorá sa pozrie do Číny. Hlavne preto, že samotný vstup pre dve autá stojí 3000 dolárov, čo je desaťnásobok hodnoty auta," zapísal si do denníka Junior. Ide o prvý veľký boj s byrokraciou a kultúrne rozdiely chalani pociťujú viac ako počas doterajších ciest. V bizarnom meste prvýkrát obchádzajú pamiatky a bez facebookov v telefóne nevedia, čo so sebou.

 

Do Nepálu vstupujú ako unikum, nahliadajú do colných správ a zisťujú, že za posledných šesť rokov do himalájskej krajiny vstúpilo len štyristo áut a žiadne zo Slovenska. Po prekonaní výškovej nemoci prešli priamo do najvyššieho indického obdobia monzúnov - za deň im do Lady napršalo aspoň toľko, čo na Slovensku za dva roky.

 

Po vytiahnutí auta z blata prešli do Barmy, staré Lady osamotené brázdili Myjanmarským hlavným mestom duchov - bulváre Naypyidawu ilustrujú vnútorný stav cestovateľov, ktorých viac ako po mesiaci cesty chytá melanchólia. Začínajú prvé rozbroje aj nervozita z nadchádzajúcich problémov v Thajsku.

 

Pred začiatkom premiéry (23. 3.) sa pred Artkinom za zrkadlom v Bratislave uskutoční aj mini zjazd legendárnych Lád a iných cestovateľských áut.

 

"Priamo pred premietaním zahrá set Bulp, ktorý vytvoril k filmu soundtrack a protagonisti filmu budú podpisovať knižku, ktorá o expedícii vznikla," uzavrela Kizáková.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies