Semančík: Rok 2016 možno označiť za rok plný paradoxov

NETKY.SK • 28 December 2016, 14:00 • 2 min
Semančík: Rok 2016 možno označiť za rok plný paradoxov

BRATISLAVA - Rok 2016 možno označiť za rok plný paradoxov. Nepriaznivé počasie zo začiatku jari prinieslo miliónové škody slovenským pestovateľom špeciálnych plodín, hlavne ovocinárom, ale aj veľké ponaučenie z tejto situácie. Uviedol to pre TASR pri hodnotení roku v agrosektore predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Milan Semančík.

slovakia

left justify in out

"Proti mrazom nevieme bojovať, a preto musíme hľadať rôzne riešenia tohto problému, ktoré by nespočívali len vo finančnom odškodnení za straty. Po zvyšok roka sa zase vyhovujúce rozloženie zrážok podpísalo pod rekordné úrody hustosiatych obilnín, repky, ale aj jesenných plodín – kukurice, zemiakov a cukrovej repy. V ostrom kontraste však vyznievajú realizačné ceny komodít rastlinnej výroby a pokračujúce nízke ceny živočíšnych komodít, ktoré sú hlboko pod výrobnými nákladmi," priblížil.

 

"Rok 2016 opäť potvrdil, že chyby z minulosti nás naďalej prenasledujú a ich následky musíme denno-denne riešiť v snahe zastabilizovať agropotravinárstvo na Slovensku a pokúsiť sa prinavrátiť mu niekdajšie postavenie, kedy prosperovalo a kedy sa mu spoločnosť neobracala chrbtom," podčiarkol.

 

Celému roku 2016 podľa Semančíka však dominovala mliečna kríza, teda na jednej strane finančná pomoc štátu, na strane druhej pokračujúce následky prepadu nákupných cien mlieka a apel na systémové riešenie tohto sektora živočíšnej výroby.

 

"Ani potravinári nemali jednoduchý rok. Naďalej dominovali nekalé obchodné praktiky niektorých obchodných reťazcov, ktoré sa aj zásluhou našej samosprávy dostali až na stôl Európskej komisie. Prístup niektorých obchodníkov k našim potravinárom je v mnohých prípadoch arogantný, dodávatelia hovoria dokonca až o vydieračských praktikách. Je preto pre nich zadosťučinením, že sa táto téma začala intenzívne riešiť práve počas slovenského predsedníctva v Rade EÚ," konštatoval.

 

"V druhej polovici toto roka riešili potravinári najmä dopady nového zákona o odpadoch, ktorý neúmerne finančne zaťažil výrobcov potravín. Počas roka 2016 sa postupne naplno preukázalo, že úprava DPH na vybrané potraviny v skutočnosti nepriniesla vyššiu spotrebu slovenských potravín, ale najviac z koláča si vo vyšších maržiach odniesol samotný obchod, nie výrobcovia potravín," dodal predseda SPPK.

 

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies