Šefčovič: Rusko aj Ukrajina sľúbili istotu zimných dodávok plynu do Európy

NETKY.SK • 10 December 2016, 09:06 • 2 min
Šefčovič: Rusko aj Ukrajina sľúbili istotu zimných dodávok plynu do Európy

BRUSEL - Ruská federácia ako dodávateľ a Ukrajina ako tranzitná krajina dnes ubezpečili Európsku úniu (EÚ), že v nadchádzajúcich zimných mesiacoch nebudú ohrozené dodávky plynu do Európy.

slovakia

left justify in out

Obe krajiny sa tiež priblížili k dohode o nákupe plynu cez zimu. Uviedol podpredseda Európskej komisie (EK) pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič, ktorý dnešné bruselské rokovania viedol.

 

Šefčovič v rozhovore pre TASR spresnil, že niekoľkohodinové rokovania s ruským ministrom energetiky Alexandrom Novakom a jeho ukrajinským rezortným kolegom Igorom Nasalikom opätovne potvrdili, že trojstranná forma rokovaní a spolupráce, ktorá sa osvedčila aj v predošlých dvoch rokoch, je užitočná.

 

"Do detailov sme prediskutovali otázku dodávok plynu počas zimných mesiacov a otázku zabezpečenia tranzitu do Európy. Vnímam jednoznačný záväzok všetkých strán, že tranzit do Európy počas zimných mesiacov bude zabezpečený," opísal situáciu slovenský eurokomisár.

 

Šefčovič pripomenul, že exekutíva EÚ urobila maximum preto, aby vytvorila vhodný priestor na rokovania pre obe strany a poskytla viacero návrhov riešení, s ktorými obe krajiny budú ďalej pracovať. Najväčší prínos dnešných rokovaní je záväzok Moskvy a Kyjeva, že aj pre nich sú zimné dodávky plynu do Európy rovnakou prioritou ako pre eurokomisiu.

 

Ako v závere upozornil Šefčovič, spoločnosti Gazprom a Naftogaz boli dnes blízko k uzatvoreniu konečnej dohody o predaji a nákupe plynu cez zimnú sezónu. V nadchádzajúcich dňoch zostáva už len doriešiť niektoré právne a technické detaily, o čom bude podľa jeho slov exekutíva EÚ pravidelne informovaná.

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies