Schválené! Štát podporí nájomné bývanie

NETKY.SK • 25 Máj 2022, 17:33 • 2 min
Schválené! Štát podporí nájomné bývanie

BRATISLAVA - Právnu normu predložil poslanec Sme rodina Miloš Svrček a podporilo ju 126 zo 130 prítomných poslancov.

slovakia

left justify in out

Štát podporí nájomné bývanie na Slovensku. Počíta s tým návrh zákona, ktorý v stredu schválilo plénum Národnej rady (NR) SR. 

 

 

Návrh zákona o štátnej podpore nájomného bývania viackrát v parlamente presúvali. Jeho cieľom je vytvoriť prostredie, ktoré umožní výstavbu štátom podporovaného nájomného bývania s regulovanou výškou nájomného a zárukou dlhodobého bývania.

 

Návrh zákona má riešiť aktuálny problém v oblasti bývania na Slovensku, a to je fyzická a cenová dostupnosť bývania pre široké skupiny obyvateľstva.

 

Prečítajte si tiež: Parlament schválil protiinflačnú pomoc!

 

Plénum schválilo aj rozsiahly pozmeňujúci návrh, ktorý predložil Svrček. Tieto zmeny sú podľa neho výsledkom pripomienok v rámci medzirezortného pripomenkového konania a zohľadňujú aj zmeny v právnom poriadku od podania návrhu zákona.

 

Zabezpečia taxatívnu špecifikáciu spôsobov obstarávania bytových domov prenajímateľmi na účely poskytovania bytov do štátom podporovaného nájomného bývania. Rozšírili tiež možnosti nadobúdania bytových domov aj prostredníctvom nadobudnutia podielu v obchodnej spoločnosti, ktorá je vlastníkom týchto bytových domov.

 

img

 

Minimálny počet bytov na projekt nájomného bývania je 20. Vláda bude oprávnená určovať kritériá na získanie postavenia nájomcu. Nariadením vlády ustanoví maximálnu výšku nájomného bez nákladov na prevádzku, údržbu, opravy bytového domu či energie. Výška nájomného môže byť odlišná v závislosti od regiónov, ale aj projektov.

 

Vznikol aj nový pojem „záujemca" na pomenovanie statusu fyzickej osoby, ktorá prejavila záujem o získanie postavenia nájomcu. S cieľom vzniku lacnejších, štátom podporovaných nájomných bytov má vzniknúť Agentúra na podporu štátneho nájomného bývania. Agentúra napríklad schvaľuje projekt nájomného bývania vrátane spôsobu jeho financovania a priebežne kontroluje realizáciu projektu.

 

Zamestnávateľ bude môcť prispieť zamestnancovi na štátom podporované nájomné bývanie, pričom táto suma bude oslobodená od dane z príjmov fyzických osôb aj od sociálnych a zdravotných odvodov.

 

 

Umožnia tiež uplatnenie zníženia sadzby dane z pridanej hodnoty (DPH) vo výške 5 % zo základu dane pre platiteľov, ak ide o dodanie stavby, ktorou je bytový dom definovaný v zákone o štátnej podpore nájomného bývania alebo časti stavby v takomto dome. Platí to aj v prípade, ak ide o obnovu a prestavbu takýchto bytových domov alebo ich častí.

 

Možno vás zaujme: Zvýši sa suma daňového bonusu, vzrastie aj prídavok na dieťa

 

Zníženú sadzbu uplatnia len v prípade, ak je prijímateľom plnenia prenajímateľ, ktorý má takýto bytový dom vo svojom vlastníctve. Zároveň má mať uzatvorenú zmluvu o prevádzke daného bytového domu s investičným partnerom. Prenajímateľa by tiež mali zverejniť v registri prenajímateľov, ktorý vedie agentúra. 

 

Legislatíva ošetruje aj vzťahy agentúry a investičného partnera či prenajímateľa a nájomcu. Zaoberá sa aj nájomnou zmluvou či inými záležitosťami, ako je napríklad skončenie nájmu či vypratanie bytu.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lukas Dedik
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies