SAV sa venuje výskumu pokročilých kompozitných keramických materiálov

NETKY.SK • 2 Január 2024, 19:30 • 2 min
SAV sa venuje výskumu pokročilých kompozitných keramických materiálov

BRATISLAVA - Vedci zo Slovenskej akadémie vied (SAV) sa venujú výskumu pokročilých kompozitných keramických materiálov na báze karbidu kremičitého (SiC). Sú považované za jedny z najdôležitejších konštrukčných keramických materiálov pre jadrový a vesmírny priemysel, informovala hovorkyňa SAV Katarína Gáliková.

slovakia

left justify in out

"Keďže je výroba veľkých rozmerov a komplexných tvarov z týchto materiálov veľmi náročná, vedci z oddelenia keramiky na Ústave anorganickej chémie (ÚACH) SAV sa venujú vývoju inovatívnych spôsobov ich spájania," priblížil Peter Tatarko z ÚACH SAV.

V spolupráci s čínskymi kolegami sa podľa jeho slov podarilo navrhnúť a pripraviť nové vrstevnaté ternárne karbidy na báze SiC a prvkov vzácnych zemín (RE) syntézou v roztavenej soli. Tieto nové ternárne karbidy (RE3Si2C2) boli potom použité ako spojivo pre materiály na báze SiC.

Ako podotkol Peter Tatarko, jedinečný prínos spočíval v tom, že vplyvom reakcie počas spekania vytvorili taveninu, z ktorej precipitovali zrná karbidu kremičitého. Vďaka prítomnosti tekutej fázy došlo podľa jeho slov k ich úplnému zhutneniu so základným materiálom za vzniku takmer bezšvového spoja.

"Týmto spôsobom spojené komponenty vykázali úplne rovnaké vlastnosti ako pôvodný monolitný materiál. Výsledok sme publikovali v sérii prác v časopisoch zameraných na vývoj keramických materiálov - Journal of the European Ceramic Society alebo Journal of American Ceramic Society," dodal Tatarko.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: TASR / SAV, Foto: SAV
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies