Ruský vyslanec pri OBSE: Rozhodnutie Ukrajiny je nepriateľským krokom voči nám

NETKY.SK • 23 December 2014, 13:21 • 2 min
Ruský vyslanec pri OBSE: Rozhodnutie Ukrajiny je nepriateľským krokom voči nám

MOSKVA - Rozhodnutie Ukrajiny zriecť sa doterajšieho neutrálneho štatútu a pokračovať v úsilí o členstvo v Severoatlantickej aliancii je nepriateľským krokom voči Rusku.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

Povedal to dnes v reakcii na hlasovanie ukrajinského parlamentu ruský veľvyslanec pri Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Andrej Kelin.
     

"Je to nepriateľský krok voči nám. Tento politický vektor iba otrávi a vyostrí vzťahy," povedal diplomat Andrej Kelin, ktorého citovala agentúra Interfax.
     

"Naše dvere sú otvorené a Ukrajina, ak o to požiada a splní normy a nevyhnutné zásady, sa stane členom NATO," povedal podľa agentúry Reuters jeden z hovorcov NATO v Bruseli po hlasovaní ukrajinského parlamentu.
     

Zrieknutie sa neutrálneho štatútu Ukrajiny je podľa ukrajinského ministra zahraničných vecí Pavla Klimkina rozhodnutie, ktoré ju nasmeruje smerom k Európe a Západu. "Toto povedie k začleneniu sa do Európskej únie a euroatlantického priestoru," povedal Klimkin pred hlasovaním v tamojšom parlamente.
     

Ukrajinský parlament dnes schválil zákon o ukončení doterajšieho neutrálneho štatútu krajiny a pokračovaní úsilia o členstvo v Severoatlantickej aliancii. Pre pozmeňovaní návrh hlasovalo 303 poslancov, čo je o 77 viac, než je minimálny počet hlasov potrebných pre jeho vstúpenie do platnosti.
     

Štatút neutrality štátom bráni v začleňovaní sa do vojenských aliancií. Ukrajina ho na nátlak Ruska prijala v roku 2010, napísal spravodajský server BBC.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
JAR JE TU O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona