Rusko začne s výstavbou dvoch nových blokov iránskej atómovej elektrárne Búšehr

NETKY.SK • 22 December 2015, 18:18 • 2 min
Rusko začne s výstavbou dvoch nových blokov iránskej atómovej elektrárne Búšehr

BEJRÚT - Rusko na budúci týždeň začne s výstavbou dvoch nových blokov atómovej elektrárne Búšehr v Iráne.

slovakia

left justify in out

Informovala o tom dnes agentúra Reuters, odvolávajúc sa na miestne médiá. Výstavba bude realizovaná na základe dohody, ktorú v Moskve vlani podpísali predstavitelia atómových agentúr oboch krajín.

 

Atómová elektráreň Búšehr - jediná v Iráne a prvá na Blízkom východe - bola navrhnutá a postavená Ruskom. Jej prevádzku oficiálne spustili v roku 2011. Moskva vlani podpísala s Teheránom dohodu o výstavbe ôsmich ďalších jadrových reaktorov v Iráne.

 

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) tento mesiac ukončila dlhodobé vyšetrovanie iránskych jadrových aktivít v minulosti a vydala správu, podľa ktorej Irán do roku 2003 realizoval program zameraný na vývoj jadrovej zbrane. Atómová elektráreň Búšehr však nebola nikdy spájaná s týmito aktivitami.

Ďalšie aspekty iránskeho jadrového programu, ktoré sú vnímané ako potenciálne použiteľné pre vývoj atómovej bomby - napríklad obohacovanie uránu či prevádzkovanie ťažkovodného reaktora - budú obmedzené na základe dohody podpísanej medzi Teheránom a svetovými mocnosťami v júli tohto roka.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies