Rusko otestovalo novú nosnú raketu Angara-A5

NETKY.SK • 23 December 2014, 21:21 • 2 min
Rusko otestovalo novú nosnú raketu Angara-A5

MOSKVA - Po viac ako desiatich rokoch vývoja Rusko dnes po prvý raz otestovalo svoju novú "superťažkú" nosnú raketu Angara-A5. Štart z kozmodrómu Pleseck v severnom Rusku bol "veľmi dôležitou udalosťou" pre krajinu, uviedol ruský prezident Vladimir Putin.

slovakia

left justify in out

Večer miestneho času, približne desať hodín po štarte, vesmírna agentúra Roskosmos oznámila, že raketa dosiahla vzdialenosť 35.800 kilometrov od Zeme, píše agentúra DPA.

 

Pomocou rakety Angara, ktorá je určená pre mimoriadne ťažké náklady, môže teraz Rusko vysielať do rôznych vzdialeností vo vesmíre napríklad výskumné či vojenské satelity, uviedol Putin podľa agentúry Interfax pri sledovaní videoprenosu štartu. "Posilňujeme tým bezpečnosť našej krajiny," vyhlásil šéf Kremľa.

 

Pri prvom lete niesla raketa atrapu satelitu. Ešte v júli Rusko testovalo ľahší variant Angary.

 

"Úspešná skúška zabezpečuje Rusku po prvý raz nezávislý prístup ku geostacionárnej obežnej dráhe z jeho územia," povedal podľa DPA odborník na vesmírne otázky Andrej Ionin. Dosiaľ totiž boli takéto obežné dráhy dosiahnuteľné len z kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane, ktorý si Rusko od rozpadu Sovietskeho zväzu prenajíma.

 

Do uvedenia novej rakety do prevádzky je potrebných ešte približne desať ďalších skúšok, použiteľná by mala byť do troch až piatich rokov, domnieva sa Ionin.

 

Angara, pomenovaná po sibírskej rieke, by mala v budúcnosti nahradiť ďalšie nosné rakety typov Rokot alebo Proton. Vývoj Angary stál podľa oficiálnych údajov v prepočte najmenej 3,5 miliardy eur.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies