Rusko naďalej presadzuje paneurópsky bezpečnostný pakt

NETKY.SK • 13 Október 2010, 7:13 • 2 min
Rusko naďalej presadzuje paneurópsky bezpečnostný pakt

Rusko naďalej presadzuje paneurópsky bezpečnostný pakt

slovakia

left justify in out

img

Rusko bude pokračovať v presadzovaní paneurópskej bezpečnostnej zmluvy. Prezident Dmitrij Medvedev to dnes v Moskve vyhlásil po rokovaní so svojím nemeckým partnerom Christianom Wulffom.
      Iniciatíva "nebola odvolaná, ani odložená," povedal Medvedev, ktorý vyjadril presvedčenie, že o navrhovanom bezpečnostnom pakte prebehne ešte diskusia. "Európska bezpečnosť by mala byť zjednotená, nemala by byť rozdelená na časti a fragmenty," dodal. Prezident pritom uviedol, že Rusko plánuje rozvíjať všetky formy spolupráce s EÚ a NATO.
      Podľa nemeckého lídra by NATO malo vziať do úvahy ruské návrhy o zabezpečovaní globálnej bezpečnosti. "Otázky raketovej obrany a obrannej architektúry sa diskutujú veľmi emocionálne... tieto otázky by mohli byť vyriešené, ak sa záujmy druhej strany vezmú naozaj vážne," povedal Wulff.
      Vypracovanie paneurópskeho bezpečnostného paktu Medvedev prvýkrát navrhol v júni 2008. S návrhom textu takejto zmluvy prišla Moskva vlani v novembri, pričom ho zaslala hlavám štátov a šéfom medzinárodných organizácií, vrátane NATO.
      Západné štáty sa k iniciatíve postavili veľmi neochotne a generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen povedal, že nie je potrebná.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
JAR JE TU O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona