Rusko evakuuje na príkaz Putina ľudí z Afganistanu

NETKY.SK • 18 November 2021, 14:07 • 2 min
Rusko evakuuje na príkaz Putina ľudí z Afganistanu

MOSKVA - Okrem občanov Ruska z Afganistanu tromi lietadlami evakuujú aj niekoľko občanov Arménska, Bieloruska, Kirgizska a Ukrajiny.

slovakia

left justify in out

img

 

Ruské ministerstvo obrany evakuuje na príkaz ruského prezidenta Vladimira Putina z Afganistanu 380 ľudí. Informovala vo štvrtok agentúra TASS.

 

"Na tri vojenské dopravné lietadlá Iľjušin Il-76, ktoré na letisko v Kábule doviezli humanitárny náklad, nastúpia evakuovaní občania," uviedol ruský rezort obrany. Zároveň dodal, že na palube každého lietadla sa nachádzajú vojenskí zdravotnícki pracovníci a nevyhnutné medicínske zariadenia a pomôcky. Okrem toho majú lietadlá zásobu pitnej vody, prikrývky a individuálne prídely jedla.  Stroje, ktoré majú z Afganistanu evakuovať ľudí, pritom do krajiny priviezli až 108 ton humanitárnej pomoci.

 

 

Predchádzajúca rozsiahla ruská evakuačná operácia z Afganistanu sa konala v auguste. Ruská armáda vtedy priviezla späť do vlasti okolo 400 ľudí pochádzajúcich z Ruska, Bieloruska, Kirgizska, Tadžikistanu a Uzbekistanu.

 

img

 

Bojovníci Talibanu vtrhli do Kábulu v auguste bez toho, aby narazili na akýkoľvek odpor, a v priebehu niekoľkých hodín získali plnú kontrolu nad afganským hlavným mestom. Afganský prezident Ašraf Ghaní povedal, že odstúpil, aby zabránil akémukoľvek krviprelievaniu, a následne utiekol z krajiny. Viceprezident Amrulláh Sálih povedal, že podľa ústavy sa v neprítomnosti prezidenta stáva "dočasným prezidentom" a vyzval na ozbrojený odpor proti Talibanu.  Prvé dni po tom, ako talibovia obsadili metropolu Kábul a prebrali vedenie krajiny, vládla na letisku v afganskej metropole panika. Na letisko totiž v snahe opustiť krajinu vtrhlo obrovské množstvo ľudí.

 

Možno vás zaujme: Taliban vymenoval desiatky nových guvernérov a policajných veliteľov

 

Neskôr v Afganistane vypukla humanitárna i ekonomická kríza. Po prebratí moci Talibanom bola totiž pozastavená väčšina humanitárnej pomoci. Zmrazených bolo aj približne deväť miliárd dolárov z rezerv afganskej centrálnej banky, z ktorých väčšina je uložená v USA.

 

 

 

 
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies