Rusko chce splácať svoj zahraničný dlh v rubľoch

NETKY.SK • 30 Máj 2022, 11:29 • 2 min
Rusko chce splácať svoj zahraničný dlh v rubľoch

MOSKVA – Rusko plánuje uhrádzať svoje zahraničné dlhopisy pomocou mechanizmu podobného schéme, ktorá sa používa pri platbách za ruský plyn v rubľoch. Informovali noviny Vedomosti s odvolaním sa na ministra financií Antona Siluanova. TASR správu prevzala z agentúry Reuters.

slovakia

left justify in out

Držitelia dlhopisov si tak budú musieť otvoriť účty v cudzej mene a rubľoch v ruskej banke, aby mohli prijímať platby, povedal Siluanov pre Vedomosti. Spojené štáty minulú týždeň posunuli Rusko bližšie k platobnej neschopnosti. Nepredĺžili totiž výnimku, ktorá umožňovala Rusku uhrádzať splátky štátnych dlhopisov americkým investorom. Washington sa tak snaží zvýšiť tlak na Moskvu po invázii ruskej armády na Ukrajinu.

 

Minister financií Siluanov tvárou v tvár bezprecedentnej dlhovej kríze vyhlásil, že Moskva bude splácať svoj zahraničný dlh v rubľoch, pričom bude všetkými možnými prostriedkami brániť svoju pozíciu spoľahlivého dlžníka.

 

„Ako sa to deje pri platbe za plyn v rubľoch: pripíšeme si cudziu menu, tá sa v mene (odberateľa plynu) vymieňa za ruble a takto prebieha platba. Mechanizmus uhrádzania eurobondov bude fungovať rovnakým spôsobom, len opačným smerom,“ citujú Vedomosti Siluanova.

 

 

Rusko bude môcť obísť západnú platobnú infraštruktúru pomocou tohto systému, pričom platby sa budú uskutočňovať cez ruský národný zúčtovací depozitár, dodal Siluanov pre Vedomosti. Ruský prezident Vladimir Putin nariadil, aby štáty, ktoré označil za „nepriateľské“, platili za plyn v rubľoch, inak im budú zastavené dodávky. Kupujúci sú povinní vložiť eurá alebo doláre na účet v ruskej banke, ktorá potom hotovosť prevedie na ruble.

 

Možno vás zaujme: Satelitné zábery ukazujú ruskú loď s obilím údajne ukradnutým na Ukrajine

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies