Ruská ponorka sa vynorila v blízkosti Sochy slobody

NETKY.SK • 2 Marec 2020, 11:00 • 2 min
Ruská ponorka sa vynorila v blízkosti Sochy slobody

MOSKVA – Skutočnosť, že ruská ponorka sa objavila pri soche slobody, bola taká náhla a šokujúca, že prezidentský aparát nebol schopný vzniesť primerané nároky voči ruskej vláde.

slovakia

left justify in out

Zástupcovia ruského ministerstva zahraničných vecí vysvetlili, že ponorka sa vynorila pri pobreží Spojených štátov náhodne, z dôvodu problému navigácie na lodi. V správe sa tiež poznamenáva, že kapitán nie naschvál doviedol ponorku k americkému pobrežiu, ale jednoducho zdvihol loď na hladinu, aby skontrolovať svoju polohu.

 

Toto jasne ukázalo, že sledovací systém nie je taký dokonalý, ako sa pôvodne predpokladalo a organizovaný bezpečnostný systém vodnej oblasti ako aj americká flotila ako celok si nevšimli priblíženie ruskej ponorky.

 

Ponorka systému Borey môže niesť zbrane hromadného ničenia pod vodou a jej prítomnosť v blízkosti hraníc USA prinútila Pentagon prehodnotiť bezpečnosť krajiny.

 

Podľa otvorených údajov Ministerstva obrany Ruskej federácie sú v prevádzke 3 lode základného projektu 955 Borei, 1 loď modernizovaného projektu 955A Borey-A sa testuje, ďalšie 4 lode projektu 955A Borey-A sa stavajú.

 

Avšak ruská ponorka Borey nebola prvým incidentom v amerických vodách. V roku 1983 sa sovietska ponorka K-324 preslávila medzi armádami na celom svete tým, že sovietski námorníci sa objavili nepozorované pri pobreží Spojených štátov. V tom roku americkí experti na protiponorkový bezpečnostný systém vyhlásili, že sovietske ponorky už nie sú hrozbou pre Spojené štáty americké.

 

Vojenskí velitelia ZSSR toto nemohli ignorovať a poverili veliteľa jednej z ponorkových posádok, kapitána Terekhina, aby sa opatrne a nepozorované priblížil k americkému pobrežiu a zostal tam až do doby, kým nedostanú špeciálne pokyny. Je zaujímavé, že ponorka veliteľa Terekhina prekročila všetky hranice amerického bezpečnostného systému bez akýchkoľvek prekážok a zastavila sa v severnej časti Spojených štátov.

 

Iba o päť dní neskôr, podľa zvukových signálov sa ukázalo, že ponorku objavili. Veliteľ ruskej ponorky neodovzdal informácie na veliteľstvo, ale rozhodol sa skúsiť znova stratiť sa z amerického radaru. V tom čase okolo prechádzala veľká loď pod spodnú časť ktorej kapitán Terekhin umiestnil svoju ponorku a pomaly nasledoval jej smer cesty k Sargasovskému moru. A všetko by bolo v poriadku, keby na štvrtý deň cesty nebolo sledovacie zariadenie navinuté na skrutku ruskej ponorky.

 

Ukázalo sa, že Terekhin vôbec nebol pod rybárskou loďou, ako predpokladal, ale práve pod fregatou amerického námorníctva, ktorá sa zaoberala hľadaním ruskej ponorky s použitím najmodernejších zariadení a práve tento inovatívny sonar sa ovinul okolo skrutky sovietskej ponorky. Veliteľ Terekhin nielenže nepozorovane vstúpil do cudzích teritoriálnych vôd, ale získal aj prísne tajné sledovacie zariadenie.

 

Pozornosť si zaslúži ešte jeden prípad preniku k americkému pobrežiu. Ponorka veliteľa Dundukova nepozorované prešla k pobrežiu San Francisco a ľahla si priamo pred vojenským  umiestnením armády Spojených štátov. Po zaznamenaní cenných informácií sa ponorka pomaly vrátila avšak pri opúšťaní amerických vôd bola spozorovaná na amerických radaroch. Bolo zorganizované prenasledovanie a niekoľko dní ju naháňali po Tichom oceáne. Napriek tomu sa ponorke podarilo dostať na sovietske územie, kde bola okamžite obklopená vojnovými loďami a helikoptérami ZSSR a Američania boli nútení ustúpiť a vrátiť sa.

 

Bude to aj teraz ukážka zlyhania amerického protiponorkového bezpečnostného systému, alebo len ďalšie náhodne vynorenie sa ruského námorníctva pri soche slobody v New Yorku.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
ukraina
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies