AKTUALIZÁCIA: Súd rozhodol o väzbe Makóa a Beňu

NETKY.SK • 12 Apríl 2022, 09:26 • 3 min
AKTUALIZÁCIA: Súd rozhodol o väzbe Makóa a Beňu

BRATISLAVA - Ľudovít Makó skončil v rukách zákona pre krivú výpoveď a prísahu a Boris Beňa pre krivé obvinenie, prísahu a výpoveď.

slovakia

left justify in out

Aktualizácia 12:12 (12. 4. 2022)

 

Bývalý šéf Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makó a bývalý námestník Slovenskej informačnej služby (SIS) Boris Beňa zostávajú stíhaní na slobode. V utorok o tom rozhodol Krajský súd (KS) v Bratislave.

 

Súd zamietol sťažnosť prokurátora proti minulotýždňovému rozhodnutiu Okresného súdu Bratislava III, ktorý obvinených prepustil zo zadržania na slobodu, ako nedôvodnú. Dôvodom je skutočnosť, že nemožno viesť v jednej veci dve paralelné konania.

 

Predseda senátu KS v Bratislave Peter Šamko v utorok zdôraznil, že predpokladom dôvodnosti vzneseného obvinenia je správny procesný postup, ktorý mu predchádza. „O tej istej veci, o tom istom skutku, by sa malo viesť primárne iba jedno trestné konanie,“ podotkol. Senát preto nehodnotil ani to, či sú výpovede obvinených pravdivé alebo nepravdivé. Podľa predsedu senátu je to vecou pôvodného konania.

 

„Pri návrhu na väzbu môžeme povedať len svoj názor. Tu je názor taký, že sme sa nemohli dostať ani k hodnoteniu dôvodnosti obvinenia, pretože nám prekáža to, čo mu procesne predchádzalo,“ zdôvodnil sudca.

 

Prokurátor bratislavskej krajskej prokuratúry rozhodnutie rešpektuje. „Počkám si na odôvodnenie tohto rozhodnutia a potom sa k tomu prípadne vyjadrím,“ dodal.

 

Obhajcovia obvinených považujú rozhodnutie súdu za zákonné a správne. Proti obvineniu už skôr podali sťažnosť, ktorú plánujú doplniť písomným odôvodnením. „Týmto by som chcel poďakovať senátu pána Šamka, že sa nenechal zatiahnuť do rôznych hier, ktoré sa tu hrajú proti našim osobám,“ vyhlásil Ľudovít Makó. Rozhodnutie vníma ako spravodlivé aj Boris Beňa. 

 

Pôvodný článok: 

 

Krajský súd (KS) Bratislava v utorok prerušil rozhodovanie o prípadnom väzobnom stíhaní bývalého šéfa Kriminálneho úradu finančnej správy Makóa a exnámestníka Slovenskej informačnej služby (SIS) Beňu. 

 

img

 

„Z dôvodu nahlásenia poplašnej správy bolo verejné zasadnutie prerušené do 10:00,“ priblížil hovorca KS v Bratislave Pavol Adamčiak.

 

Súd rozhoduje o sťažnosti podanej prokurátorom proti minulotýždňovému rozhodnutiu Okresného súdu Bratislava III, ktorý dvojicu ponechal na slobode. Okresný súd zároveň konštatoval, že trestné stíhanie je nedôvodné.

 

Prečítajte si tiež: Češka Tereza, odsúdená za pašovanie heroínu, môže opustiť Pakistan

 
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lukas Dedik
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies