Rómska vianočná kvapka krvi sa presunula na Spiš

NETKY.SK • 18 December 2014, 10:58 • 2 min
Rómska vianočná kvapka krvi sa presunula na Spiš

SPIŠSKÁ NOVÁ VES – Akcia Rómska vianočná kvapka krvi sa dnes presunula do Spišskej Novej Vsi. Do tamojšej nemocnice prišlo darovať krv niekoľko Rómov, aby tak podporili aktivitu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity Petra Polláka.

slovakia

left justify in out

"Dnes je to po štvrtý raz, keď Rómovia darujú najvzácnejšiu tekutinu. Dnes nás ešte čaká Rimavská Sobota, ktorá je posledným mestom v tomto roku, v ktorom Rómovia hromadne darujú krv. Na budúci rok chceme v tejto akcii pokračovať v ďalších mestách na Slovensku," uviedol pre TASR Pollák.
      

Naverbovať ľudí na túto akciu nebol podľa neho problém, podarilo sa to vďaka regionálnej kancelárii splnomocnenca vlády v Spišskej Novej Vsi, odkiaľ sa táto informácia šírila ďalej. Na hromadnom darovaní sa zúčastnili Rómovia zo Spišskej Novej Vsi, ale aj okolitých obcí ako napr. Hrabušíc, Spišského Hrhova či Spišského Štiavnika. "Som veľmi rád, že Rómovia prišli a ukázali tak, že patria medzi slušných a zodpovedných ľudí a vedia sa zaradiť do tejto spoločnosti," upozornil Pollák. Doposiaľ najviac darcov prišlo v rámci Rómskej vianočnej kvapky krvi do Košíc, kde darovalo krv 30 ľudí. Ráno bolo v Spišskej Novej Vsi asi 15 rómskych darcov.


"Rómovia takisto patria do spoločnosti a darovať krv je skvelá vec. Veď komukoľvek sa môže stať, že bude potrebovať transfúziu krvi, takže sa to len vráti," zdôraznil rómsky študent Róbert Hamburgbadžo, ktorý je prvodarca. Z odberu krvi však podľa jeho vlastných slov veľký strach nemal. "Trošku ma stiahlo, keď som videl tú ihlu, ale nemám s tým problém a teším sa na to, je to pre dobrú vec," dodal.
      

Oddelenie hematológie a transfúziológie v Spišskej Novej Vsi víta každú hromadnú akciu darovania krvi, aj vďaka Rómskej vianočnej kvapke krvi mali dnes ráno plnú čakáreň. "Zvlášť si vážime, že v tomto predvianočnom zhone si našli ľudia čas a prišli darovať krv," konštatovala primárka oddelenia Štefánia Bevilaquová. Každý darca, bez rozdielu etnika, však podľa nej musí spĺňať isté podmienky, ak chce krv darovať. "Musí byť u neho negativita vírusových nákaz pri vyšetrení, rozhoduje tiež klinický stav darcu a určite aj epidemiologická situácia, darca musí pochádzať z epidemiologicky nezávažného prostredia," objasnila primárka.
 
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies