Rodičia pozor: Alkohol a drogy lákajú už deti zo základných škôl

NETKY.SK • 15 November 2017, 16:21 • 2 min
Rodičia pozor: Alkohol a drogy lákajú už deti zo základných škôl

BRATISLAVA - Drogy či alkohol môžu lákať už deti zo základných škôl, rizikom experimentovania s nimi sú najviac ohrozené. Rodičia a učitelia by si preto mali všímať svoje deti a žiakov a treba včas zakročiť. Upozorňujú na to odborníci.

slovakia

left justify in out

Nástrahy dnešnej doby treba vysvetľovať už malým deťom, myslí si Jana Žemličková zo Sanatória AT, ktorá pracuje s mladistvými so závislosťou. Začať by mali už pedagógovia na základnej škole, rodičia by mali o tom s deťmi diskutovať už pred nástupom do nej.

 

"Prvú skúsenosť s alkoholom majú totiž už aj 11-roční," povedala v stredu na tlačovej konferencii. Jej slová pritom potvrdzujú aj štatistiky. Podľa nich má prvý kontakt s alkoholom už desaťročný školák.

 

Deťom treba podľa nej od mladého veku vysvetľovať, čo môže spôsobovať alkohol a drogy. Ak si rodič všimne, že dieťa sa dlhšiu dobu správa neštandardne, mal by zakročiť a vziať ho k odborníkovi. "A hoci sa závislosť nemusí vždy potvrdiť, vždy je lepšie konať ako nekonať," povedala Žemličková.

 

Včasnú prevenciu označila za dôležitú. Na stredných školách, teda v kritickom veku, by už tak mladí mali mať dostatok informácií o škodlivosti drog či alkoholu, čo je väčší predpoklad na ich odmietnutie.

 

"Zmysel prevencie vidím napríklad v efektívnom využití voľného času," povedal Ľubomír Okruhlica, šéf bratislavského Centra pre liečbu drogových závislostí. Podľa neho by sa v tejto veci mali spojiť školy, rodičia, mestá či obce. "Mládež musí mať zmysluplne využitý čas, takáto prevencia zo skúseností zo zahraničia funguje," povedal. Dieťa treba viesť k tvorivosti a výkonom.

 

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR priznáva, že v školách sa nedarí odradiť 11- až 14-ročných od prvej skúsenosti s alkoholom. "Priemerný vek prvého kontaktu, ktorý sa nedarí odsunúť na neskôr, je okolo 10 rokov, hoci na školách prebieha veľké množstvo programov na prevenciu," píše rezort v národnom akčnom pláne pre problémy s alkoholom.

 

Deti a mladiství hazardujú najmä s nárazovým pitím. "Dospievajúce dievčatá sa v tejto veci vo viacerých ohľadoch vyrovnali dospievajúcim chlapcom a mladým mužom," uvádza sa v akčnom pláne.

 

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Jozef Botos

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies