Rodičia by mladistvým nemali dovoliť ani novoročný prípitok

NETKY.SK • 31 December 2015, 10:42 • 2 min
Rodičia by mladistvým nemali dovoliť ani novoročný prípitok

BRATISLAVA – Silvestrovská noc sa dá príjemne prežiť aj bez väčšej dávky alkoholu. Poukazuje na to riaditeľ bratislavského Centra pre liečbu drogových závislostí (CPLDZ) Ľubomír Okruhlica. Dospelým odporúča, aby pili symbolicky, maximálne dve deci vína či poldeci tvrdého alkoholu.

slovakia

left justify in out

"U mladistvých neodporúčam ani symbolický prípitok s alkoholickým nápojom," zdôraznil. Ide podľa neho o princíp. Neplnoletému potom rodič ťažko vysvetľuje, prečo inokedy nemôže piť. Alkohol by mali vylúčiť aj pacienti s vysokým krvným tlakom a tí, čo boli kedysi od neho závislí.

 

Ak sa niekto predsa len rozhodne piť trochu viac, mal by jesť po celý čas. Spomalí sa tým vstrebávanie alkoholu a zmiernia sa možné prejavy opitosti. Piť na lačný žalúdok a v krátkych časových intervaloch je podľa Okruhlicu nešťastná voľba.

 

Následky alkoholu pomôže zmierniť oddych, dostatok spánku a tekutín, približne jeden až dva litre vody. Jeho skoršiemu odbúraniu pomôže aj vitamín C. V lekárňach sa predávajú aj rôzne preparáty, ktoré rýchlejšie rozkladajú alkohol. Ako však poukázal Okruhlica, tieto preparáty nie sú schválené lieky. "Medicínsky to neodporúčame, na chvíľu sa človeku uľaví, ale organizmus sa nezregeneruje," upozornil. "Vyrovnávací panák" by vynechal.

 

K rýchlejšiemu vytriezveniu môže pomôcť aj káva. Kofeín pôsobí ako diuretikum a zrýchľuje vylučovanie alkoholu z tela. Pri normálnych okolnostiach klesne hladina alkoholu v krvi za hodinu v priemere asi o 0,2 promile.

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies