Robert Fico: Je veľkým rizikom, ak je šéfom SIS človek blízky B. Kollárovi

NETKY.SK • 15 Apríl 2020, 18:04 • 2 min
Robert Fico: Je veľkým rizikom, ak je šéfom SIS človek blízky B. Kollárovi

BRATISLAVA - Predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico považuje za veľké riziko, ak sa šéfom Slovenskej informačnej služby (SIS) stal človek, ktorý je podľa neho blízky predsedovi parlamentu Borisovi Kollárovi (Sme rodina).

slovakia

left justify in out

Fico opäť zopakoval vážne pochybnosti o minulosti Kollára. Prekvapilo ho tiež, že prezidentka SR Zuzana Čaputová vymenovala Vladimíra Pčolinského za riaditeľa SIS "bez akéhokoľvek zaváhania".

 

Fico je prekvapený

"Nielen ja, ale aj mnoho médií sa vyjadrovalo, že je veľkým rizikom, ak má za šéfa SIS ísť človek, ktorý je tak blízko pri Borisovi Kollárovi," povedal Fico na stredajšej tlačovej konferencii.

 

S Kollárom je podľa Fica spojených množstvo bezpečnostných rizík. Je preto prekvapený, že prezidentka akceptovala nomináciu Pčolinského a neotvorila tému pochybnej minulosti Kollára. "Rešpektujeme toto rozhodnutie, ale máme k nemu veľmi vážne výhrady," dodal Fico.

 

Predseda Smeru-SD pripomenul, že je potrebné šéfa SIS "nechať na pokoji", ale súčasne trvať na tom, že kontrolné mechanizmy musia fungovať. Dodal, že ako premiér nikdy nedával riaditeľovi SIS pokyny.

 

Predseda parlamentného výboru na kontrolu činnosti SIS Erik Tomáš (Smer-SD) ubezpečil, že výbor bude čo najdôslednejšie, ale v rámci zákonných možností kontrolovať činnosť tejto tajnej služby. 

 

 

Pripomenul zneužívanie tajných služieb

Pripomenul, že v minulosti boli tajné služby zneužívané voči občanom či opozičným politikom. Varoval všetkých, ktorí by chceli SIS zneužiť, a podľa svojich slov dúfa, že služba bude pôsobiť len v prospech krajiny.

 

Nový riaditeľ SIS po svojom stredajšom vymenovaní povedal, že Kollár svoju minulosť už sám vysvetlil svojim vlastným spôsobom. Skonštatoval, že kým pracoval na Ministerstve vnútra (MV) SR, mal viaceré informácie.

 

"Meno pána Borisa Kolára sa nikdy v tomto nevyskytovalo. Boli tam Kollárovia, ale tie krstné mená boli vždy iné," skonštatoval, pričom dodal, že nie je straníckym nominantom.

 

Prezidentka podľa svojich slov očakáva posilnenie vonkajšej kontroly služby, výbor na kontrolu činnosti SIS má podľa nej len formálne právomoci. Doplnila, že služba by mala primerane informovať kompetentné orgány i verejnosť.

 

Tomáš chce na výbore prediskutovať možnosti rozšírenia jeho právomocí, ale do akej miery sa ich podarí rozšíriť, záleží podľa neho od koalície.



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies