REPORTÁŽ: Redukcia o desiatky tisíc lôžok je podľa SLK hazardom

NETKY.SK • 10 Jún 2021, 23:02 • 2 min
REPORTÁŽ: Redukcia o desiatky tisíc lôžok je podľa SLK hazardom

BRATISLAVA - Kvalitné zdravotníctvo Slovensko nedosiahne navrhovanou optimalizáciou siete nemocníc, ale iba stabilizáciou zdravotníckeho personálu.

slovakia

left justify in out

Tá sa dosiahne iba cez lepšie platy a podmienky pre lekárov a zdravotné sestry, pričom konať treba okamžite. Konštatoval to vo štvrtok prezident Slovenskej lekárskej komory (SLK) Marian Kollár.

 

 

Optimalizácia siete nemocníc vychádza podľa SLK zo stratifikácie, ktorú za minulej vlády navrhovala exministerka zdravotníctva Andrea Kalavská. SLK bola proti jej prijatiu už vtedy.

 

"Pri príchode novej vlády sme mali nádej na zmenu, že príde skutočná reforma zdravotníctva. To, že sa stratifikácia za minulej vlády neschválila v podobe, v akej bola navrhovaná, nás potešilo. My sa ale trápime hlavne s nedostatkom sestier a lekárov, a to nikto nerieši," povedal Marian Kollár.

 

img


SLK sa podľa jej prezidenta snažila pri reforme zdravotníctva už niekoľkokrát podať kompetentným pomocnú ruku.

 

"Predkladaný návrh je optimalizácia, nie skutočná reforma. Nevieme ako toľko prostriedkov, viac ako miliarda eur z plánu obnovy, môže byť vyčlenených na optimalizáciu. V navrhovanej podobe neprinesie žiadne zlepšenie," pokračoval Kollár. 

 

Ako pokračoval, riešením optimalizácie nemocníc nemôže byť ich zatváranie. SLK nepodporí niečo, čo nikomu nepomôže. Hlavným problémom je podľa neho stabilizácia zdravotníckeho personálu. 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies