REPORTÁŽ: Pellegrini sa vyjadril, že ak došlo k pochybnému nákupu, treba to vyšetriť

NETKY.SK • 6 Máj 2020, 15:05 • 2 min
REPORTÁŽ: Pellegrini sa vyjadril, že ak došlo k pochybnému nákupu, treba to vyšetriť

BRATISLAVA - Ak Správa štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR pochybila pri nákupe zdravotníckych pomôcok, mala by sa vyvodiť zodpovednosť. Povedal to expremiér Peter Pellegrini (Smer-SD) v súvislosti s konštatovaním Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO), že pri nákupe došlo k porušeniu zákona.

slovakia

left justify in out

 

Pohľad aj na súčasnú vládu 

Dodal, že úrad by sa mal pozrieť aj na nákup testov, ktoré súčasná vláda najskôr kritizovala a neskôr ich kúpila za vyššiu sumu. "Budem čakať, čo povie ÚVO aj na tento predražený nákup, ktorý v priamom prenose urobila vláda," podotkol.

 

Iné metódy 

Pellegrini pripomenul, že ešte kým bol predseda vlády, odporučili SŠHR aj iným orgánom uznesením určité metódy na nákup, pretože inak by sa nedal obstarať dostatok zdravotníckeho materiálu vzhľadom na situáciu s pandémiou nového koronavírusu.

 

Nákup ventilátorov 

Poukázal i na nákup slovenských ventilátorov, ktoré označil za špičkové. Pýta sa, či sa uskutočnilo verejné obstarávanie a akým spôsobom sa nakupovali. "Ja to nenapádam, pretože takto to máme robiť v krízovej situácii - nakúpiť, čo je k dispozícii v nejakej kvalite a za cenu, aká je na trhu. Ale ak došlo k pochybeniu, treba sa pýtať, či k administratívnemu alebo inému," uviedol s tým, že si nechce nikoho zastávať a ani nikoho verejne odsudzovať.

 

img

 

Obchádzanie zákona? 

ÚVO v dnešných hodinách informoval o tom, že SŠHR pri nákupe zdravotníckych pomôcok za viac ako 12 miliónov eur, ktoré mala dodať spoločnosť Lacorp, postupovala v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní. Hoci štátne rezervy mali právo vzhľadom na mimoriadnu situáciu využiť priame rokovacie konanie, nepostupovali podľa úradu v súlade so základnými princípmi verejného obstarávania, a to najmä princípom transparentnosti, princípom rovnakého zaobchádzania a princípom hospodárnosti a efektívnosti.

 

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies