Rakúský prezidentský kandidát FPÖ Hofer priznal porážku

NETKY.SK • 4 December 2016, 18:56 • 2 min
Rakúský prezidentský kandidát FPÖ Hofer priznal porážku

VIEDEŇ - Kandidát pravicovo-populistickej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) na post spolkového prezidenta Norbert Hofer priznal dnes svoju porážku v opakovanom druhom kole prezidentských volieb, ktorého víťazom je podľa zverejnených odhadov nezávislý uchádzač Alexander Van der Bellen, bývalý predseda rakúskej strany Zelených.

slovakia

left justify in out

Necelú hodinu po zatvorení posledných volebných miestností napísal Hofer na sieti Facebook, že je "nekonečné smutný z toho, že to nevyšlo". "Bol by som rád, keby som mohol dozerať na naše Rakúsko," dodal ako porazený kandidát, pričom tiež zablahoželal svojmu protivníkovi.


Podľa odhadov, ktoré zverejnila rakúska verejnoprávna stanica ORF na základe čiastkových výsledkov z väčšiny volebných obvodov, by mal 72-ročný Van der Bellen zvíťaziť nad 45-ročným Hoferom v pomere 53,6 ku 46,4 percenta odovzdaných hlasov, teda presvedčivejšie ako v pôvodnom druhom kole z 22. mája, keď bol jeho náskok iba minimálny. Odhadovaný pomer by už nemalo výrazne zmeniť ani približne 700.000 hlasov odovzdaných poštou, ktoré budú podľa očakávaní zrátané až v pondelok.


Predbežné oficiálne výsledky volieb by mali byť známe ešte dnes večer, konečné výsledky však minister vnútra Wolfgang Sobotka oznámi až po tom, ako dorazia do Viedne údaje zo všetkých obvodov, čo by teoreticky mohlo byť až v utorok. Celkovo sa mohlo na voľbách zúčastniť 6,4 milióna Rakúšanov vo veku od 16 rokov.


Rakúski voliči opätovne rozhodovali o novej hlave štátu po tom, ako májové hlasovanie poznačili pochybenia pri sčítavaní hlasov. Kým niektoré prieskumy verejnej mienky predpovedali v ostatných týždňoch tesné víťazstvo Van der Bellena, iné zasa hovorili o nepresvedčivom triumfe Hofera, ktorý cítil šancu aj v súvislosti s úspechom Donalda Trumpa v prezidentských voľbách v USA. twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies