.RADIČOVÁ: Bezo mňa koalícia v rovnakej podobe nemôže pokračovať

NETKY.SK • 6 December 2010, 08:17 • 2 min
.RADIČOVÁ: Bezo mňa koalícia v rovnakej podobe nemôže pokračovať

.RADIČOVÁ: Bezo mňa koalícia v rovnakej podobe nemôže pokračovať

slovakia

left justify in out

Je nepravdepodobné, že by koalícia v súčasnom zložení pokračovala aj po prípadnej demisii predsedníčky vlády. Uviedla to dnes premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) v diskusnej relácii televízie Markíza Na telo. "Nemôže byť v rovnakej podobe. Ak sa nezhodne na zásadných veciach, ktoré vládna koalícia prisľúbila občanom, ku ktorým sa zaviazala, prečo dostala dôveru, tak už by v tomto pokračovať nemohla," konštatovala.
      Podpredsedníčka SDKÚ-DS sa skôr domnieva, že pravdepodobnejšia je nová koalícia, ktorá bude zložená zo súčasných koaličných strán a Smeru-SD. Zároveň však vylúčila, že by jedným z týchto koaličných subjektov mohla byť SDKÚ-DS, ktorá akúkoľvek spoluprácu so stranou Roberta Fica vylúčila počas svojho snemu.
      Rozhodnutie šiestich poslancov koalície počas prvého kola voľby podporiť kandidatúru Dobroslava Trnku, ktorého nominoval Mojmír Mamojka (Smer-SD), označila za nepochopiteľné. "Najprv hlasovali za programové vyhlásenie vlády, ktoré takúto zmenu obsahuje (...). Zároveň dvakrát po sebe, v súlade so svojím svedomím, nezvolili a nedávali hlas pánovi Trnkovi. Prešli dva týždne a musím konštatovať istú zmenu v ich svedomí," povedala.
      Medzi motívmi, ktoré viedli koaličných poslancov k tomuto kroku, uviedla predsedníčka vlády aj posilnenie jej pozície v rebríčku dôvery či napĺňanie niektorých bodov programu vlády. Zároveň ani raz jednoznačne nevylúčila, že by títo poslanci mohli pochádzať z SDKÚ-DS. "Sú to ľudia naprieč politickým spektrom," konštatovala Radičová na otázku moderátorky, či môže na poste premiérky prekážať aj niekomu vo vlastnej politickej strane.
      Predsedníčka vlády, ktorá je vo svojej funkcii menej ako pol roka, si nie je istá, že zotrvá na svojom poste aj po utorkovej (7.12.) voľbe generálneho prokurátora (GP). Napriek tomu od prísľubu demisie v prípade, že nebude zvolený kandidát koalície na post GP, odstúpiť neplánuje. "Ja nechcem patriť k politikom, ktorí sa k niečomu zaviazali a o štyri roky budú konštatovať: 'No viete, nepodarilo sa, lebo poslanci neurobili zmenu v dôležitých inštitúciách'," podčiarkla Radičová s tým, že kandidatúru súčasného GP Dobroslava Trnku nepodporuje kvôli nespokojnosti občanov, ktorú podľa jej slov vyjadrujú v súvislosti s nedoriešenými kauzami.
      Na margo spôsobu voľby GP premiérka uviedla, že chce, aby v utorok prebehli "regulárne a štandardne". Či podporí avizovanú zmenu voľby GP z tajnej na verejnú, však nevedela povedať. "Pravdou zostáva, že tajná voľba v tej podobe, ako ju dnes máme, nevedie k zvoleniu nového GP. Ale to neznamená, že jediná zmena, ktorá sa ponúka, je zamyslieť sa nad samotnou voľbou. Ja zásadne odmietam, aby sa menili pravidlá hry počas hry," vyhlásila s dôvetkom, že by voľba mala mať predovšetkým takú podobu, ktorú nebude môcť spochybniť Ústavný súd SR.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies