Rada ministrov vnútra v Bruseli sa niesla v téme migrácie

NETKY.SK • 29 September 2023, 09:30 • 2 min
Rada ministrov vnútra v Bruseli sa niesla v téme migrácie

Na rokovaní Rady ministrov členských štátov pre vnútorné záležitosti boli hlavnými témami rokovaní samotné predchádzanie migrácie a podpora krajín pôvodu, dôsledky ruskej agresie na Ukrajine a predĺženie dočasného útočiska, spolupráca s krajinami Latinskej Ameriky v boji proti s organizovaným zločinom.

slovakia

left justify in out

Slovensko v Bruseli zastupoval štátny tajomník Martin Královič. Problém
migrácie sa týka všetkých členských štátov, pričom k zhoršeniu situácie, najmä v Taliansku na Lampeduse, prispeli okrem politickej a bezpečnostnej situácie v krajinách pôvodu aj nedávne prírodné katastrofy. Práve pomoc tretím krajinám, v ktorých migrácia začína, by mohla byť efektívnym riešením stabilizujúcim situáciu v Európe. Dôležitým podporným aspektom by malo byť aj dôsledné riadenie hraníc. 

Štátny tajomník Martin Královič informoval Radu o aktuálnej situácii na Slovensku: “V
rámci Slovenskej republiky využívame pre zvládnutie situácie na slovensko-maďarskej hranice okrem policajtov aj príslušníkov ozbrojených síl, posilnili sme kapacity pre registráciu nelegálnych migrantov. Zvýšil sa aj počet spoločných slovensko-maďarských hliadok na maďarskom území, pričom boli posilnené ich právomoci.”


Vo vzťahu k ochrane vonkajšej hranice Schengenu vysielame policajtov na maďarsko-srbskú hranicu, personálne pomáhame Severnému Macedónsku, vysielame expertov do operácií Frontexu. Je nevyhnutné prelomiť biznis prevádzačov v spolupráci s Europolom. Členské štáty sa spolu s Komisiou sa zhodli na potrebe financovania aktivít členských štátov v súvislosti s migráciou. 

Záverečnou témou bol návrh predĺženia dočasného útočiska pre odídencov z Ukrajiny do 3. marca 2025. Návrh získal politickú podporu, zástupcovia členských štátov sa však zhodli na tom, že do budúcna bude potrebné nájsť dlhodobé riešenie, ktoré by poskytlo odídencom aj členským štátom možnosť úplného zaradenia odídencov do bežného života. 


Ministri boli informovaní o aktuálnych dialógoch v otázkach vnútornej bezpečnosti medzi EÚ a Ukrajinou. twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katka Vinceová
Zdroj: MV SR, Foto: pixabay
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies