R. Sulík otvoril schôdzu, snemovňu čaká voľba GP s jediným kandidátom

NETKY.SK • 17 Jún 2011, 11:32 • 2 min
R. Sulík otvoril schôdzu, snemovňu čaká voľba GP s jediným kandidátom

R. Sulík otvoril schôdzu, snemovňu čaká voľba GP s jediným kandidátom

slovakia

left justify in out

p>img

Predseda Národnej rady SR Richard Sulík (SaS) dnes otvoril rokovanie 19. schôdze parlamentu, na ktorej čaká poslancov voľba generálneho prokurátora (GP). O tento post sa uchádza iba kandidát Jozef Čentéš, ktorého nominovali koaličné strany. Nominant Smeru-SD Dobroslav Trnka dnes svoju kandidatúru stiahol. Upozornil, že dnešná voľba sa koná na základe právneho predpisu, ktorý má Ústavným súdom (ÚS) SR pozastavenú účinnosť. Trnka už aj opustil budovu NR SR.
      Po otvorení schôdze predseda poslaneckého klubu Smeru-SD Pavol Paška navrhol, aby sa rokovanie vôbec nekonalo. "Schôdza je dôkazom porušovania Ústavy SR a zneužívania stavu právnej neistoty, ktorý nastal po tom, ako ÚS vydal predbežné opatrenie," argumentoval. Tiež apeloval, že Smer-SD chce riadnu tajnú voľbu. "Robíte si žarty z ľudí na Slovensku," odkázal Paška. K jeho výzve sa pripojil aj Ján Slota (SNS). "Myslíme si, že toto divadlo znechucuje všetkých. Ak dôjde k tajnej voľbe, SNS odchádza z tohto rokovania," avizoval. Za Paškov návrh však zahlasovali len 69 poslanci zo 147 prítomných. Následne Paška požiadal o zvolanie poslaneckého grémia, čomu Sulík vyhovel. Schôdza nebude pokračovať skôr, ako o 13. hodine.
      Do rozpravy by sa následne mali prihlásiť všetci poslanci Smeru-SD (je ich 62). Ich zámerom je údajne natiahnuť schôdzu až do utorka (21.6.), kedy má byť spomínané rozhodnutie ÚS uverejnené v Zbierke zákonov, čím vstúpi do účinnosti.
      Napriek pôvodnému zámeru vládnych strán voliť šéfa prokurátorov verejne, má byť dnešná voľba po dohode na návrh 15 poslancov tajná. Takýto postup umožňuje spomínaná schválená novela zákona o rokovacom poriadku, ktorej niektoré paragrafy hovoriace primárne o verejnej voľbe pozastavil ÚS. Parlament sa týmto verdiktom zatiaľ riadiť nemusí, keďže ešte nevyšiel v Zbierke zákonov, no tajnou voľbou chce Sulík vyhovieť "čudnému" rozhodnutiu ÚS.
      Oproti predchádzajúcej voľbe generálneho prokurátora čakajú poslancov niektoré zmeny. Na rozdiel od minulosti budú vkladať hlasovacie lístky do obálok, každý bude zase opečiatkovaný a plenty budú od seba striktne oddelené. "Takýto stupeň utajenia voľby slovenský parlament ešte nezažil," povedal Sulík.
      Šéf zákonodarného zboru priznal, že voľba generálneho prokurátora už mesiace traumatizuje spoločnosť. "Problémom je znásilňovanie práva a znevažovanie princípov zastupiteľskej demokracie, ktoré presadzuje opozícia s prispením ÚS," myslí si. Ako dodal, tým, že ÚS nepovolil verejnú voľbu, ukázal, že nie je nezávislý a len plní politické objednávky. Sulík zopakoval svoj názor, že volič má právo vedieť, ako hlasujú jeho zástupcovia v parlamente.
      Zmeniť voľbu z tajnej na verejnú sa koalícia rozhodla koncom minulého roka, kedy sa jej nepodarilo napriek dohode zvoliť vlastného kandidáta a niektorí poslanci z jej radov dokonca dali hlas Trnkovi aj pod hrozbou demisie premiérky. K zmene spôsobu voľby napriek protestom opozície došlo novelizáciou rokovacieho poriadku, ktorá napokon skončila na ÚS. Autorom podnetu je zastupujúci generálny prokurátor Ladislav Tichý, motívom bolo údajné politické pozadie tejto zmeny.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies