AKTUALIZÁCIA: Štefan Ágh odmieta tvrdenie, že falšoval zmenky

NETKY.SK • 29 September 2021, 11:12 • 3 min
AKTUALIZÁCIA: Štefan Ágh odmieta tvrdenie, že falšoval zmenky

PEZINOK - Hlavné pojednávanie v kauze televíznych zmeniek so Štefanom Ághom sa dnes začalo prednesom záverečných rečí. Prokurátor už stihol navrhnúť trest. Svoje záverečné reči predniesli prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta, právni zástupcovia TV Markíza Peter Kubina a Tomáš Kamenec i obhajca Štefana Ágha. Ágh sa bránil voči tvrdeniam súdu. Senát napokon prerušil hlavné pojednávanie do 12. októbra.

slovakia

left justify in out

Aktualizácia 29.9. 14:20

Štefan Ágh odmieta tvrdenie, že falšoval zmenky. Vo svojej záverečnej reči v stredu pred Špecializovaným trestným súdom skonštatoval, že na zmenky niekto doplnil sumu a jemu nie je známe kto. "Nenaplnil som skutkovú podstatu trestného činu." 

 

img

 

 

Tvrdí, že bol majiteľom dvoch bianco zmeniek, ktoré podpísal, a majiteľom ďalších dvoch zmeniek bol podnikateľ Marian Kočner. Svoje zmenky mal dať overiť notársky okolo roku 2000 a preložiť do srbského jazyka a pre bezpečnosť uložiť na neznáme miesto. "Od roku 1998 som sa s Pavlom Ruskom nikdy nestretol. Ruskovi sa nedalo veriť. S Kočnerom som sa za posledných desať rokov stretával pomenej. Prišiel za mnou v roku 2014, že má investorov na preplatenie zmeniek. Rokovania viedol Kočner," povedal v záverečnej reči.

 

Obžalobu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Jána Šantu pokladá za účelovú a zmanipulovanú. Skritizoval, že neboli pripustené počas pojednávania viaceré ním a jeho obhajcom navrhované dôkazy. "Svedkovia obžaloby nemohli vedieť o existencii zmeniek. To preto, lebo ich Rusko o tom neinformoval. Prišli so mnou do styku minimálne." 

 

Senát Špecializovaného trestného súdu v Pezinku prerušil hlavné pojednávanie až do 12. októbra, kedy následne vynesie verdikt. "Tá porada senátu pred vynesením rozsudku je nevyhnutná. Odzneli za dva dni nové veci, s ktorými sa musí súd vyrovnať," uviedol predseda senátu.

 

Aktualizácia 29.9. 12:10

Dokazovanie v kauze dvoch televíznych zmeniek TV Markíza bolo predčasne ukončené. Uviedol to vo svojej záverečnej reči obhajca obžalovaného Štefan Neszméry.

 

"Rešpektujem však rozhodnutie súdu," povedal obhajca. "My sa nemáme zaoberať tým, kto a kedy vyrobil zmenky." Pripomenul, že v kauze zmeniek bol jeho klient vylúčený na samostatné konanie. Zo štyroch zmeniek podpísal dve zmenky. "Doteraz nebola zodpovedaná otázka, kto a kedy dopísal dátum a text na zmenkách." Požiadal súd, aby z ďalšej časti záverečnej reči bola vylúčená verejnosť.

 

Pôvodná správa

Pojednávanie so Štefanom Ághom sa začalo minulý rok v závere novembra. Obžalovaný vinu popiera a vyhlasuje, že žiadne zmenky v sume 34,5 milióna eur nesfalšoval. V minulosti figuroval ako obvinený v kauze, v ktorej v januári Najvyšší súd SR právoplatne odsúdil exriaditeľa TV Markíza Pavla Ruska a podnikateľa Mariana Kočnera na 19-ročné tresty odňatia slobody.

 

img

 

Súvisiaci článok: AKTUALIZÁCIA: Proces so Štefanom Ághom odročili. Záverečné reči odznejú v stredu!

 

Ágha, označovaného v kauze Gamatex za pravú ruku Kočnera, napokon vylúčili na samostatné konanie. Počas procesu s odsúdenou dvojicou vypovedal ako svedok v júli 2019.

 

V utorok 28. 9. prebiehala prvá časť procesu. Súd pojednával od 9:00 pričom dva razy vylúčil prítomnosť verejnosti. Čítali sa písomné dôkazy, ktoré navrhol prokurátor Šanta, ako aj obhajca obžalovaného Štefan Neszméry. Malo ísť o tajné správy Slovenskej informačnej služby (SIS) k existencii zmeniek.

 

 

Súd odmietol návrh obhajoby z júla tohto roka na doplnenie znaleckého posudku, ako aj prečítanie novinového článku z mája 1995. "Bolo vykonané už dostatočné znalecké dokazovanie. Ďalšie dôkazy sa vykonávať nebudú. Vyhlasujem dokazovanie za skončené," zdôraznil predseda senátu ŠTS.

 

Dnešné pokračovanie

Ako prvý začal prednášať záverečnú reč prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Jána Šanta. Avizoval, že jeho záverečná reč bude trvať približne hodinu.

 

img

 

"Zmenky do roku 2013, respektíve do roku 2016, keď prenikli do médií, neexistovali. Boli vyhotovené v rokoch 2015 - 2016, a nie v rokoch 2000 - 2001."

 

Prokurátor sa opiera o svedecké výpovede znalcov z odboru písmoznalectva a ich posudky a forenzného vyšetrovateľa. Podľa neho sa mal v roku 2016 podnikateľ Marian Kočner vyzvedať o exspirácii papiera od svedka Jozefa Dučáka. Ten mal zabezpečovať papier a tlačiareň na výrobu zmeniek. Až keď boli vyhotovené zmenky, začal sa domáhať Kočner na bratislavských súdoch ich vyplatenia zo strany TV Markíza. Štefan Ágh vypovedal podľa Šantu počas pojednávaní rovnako ako odsúdený v kauze zmeniek Kočner. Obžalovanému hrozí za trestný čin falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov trest 12 až 20 rokov.

 

Obžalobu na Štefana Ágha za obzvlášť závažný zločin falšovania listiny podal 22. júna 2020. Ekonomickú konštrukciu v prípade zmeniek označil Šanta za blud. Zdôraznil, že o existencii zmeniek nevedeli ani svedkovia, bývalí riaditelia TV Markíza.

 

Prečítajte si: AKTUALIZÁCIA: Proces so Štefanom Ághom je odročený. Ágh chce predložiť ako dôkaz neznámu obálku!

 

Návrh závažného trestu

 

Ján Šanta navrhol Štefanovi Ághovi, obžalovanému v kauze falšovania televíznych zmeniek TV Markíza, 14 rokov odňatia slobody. Trest by si mal odpykať, ako navrhoval prokurátor vo svojej záverečnej reči, v ústave so stredným stupňom stráženia. Navrhol ŠTS v Pezinku, aby Štefana Ágha uznal  vinným za obzvlášť závažný trestný čin falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov spolupáchateľstvom. Zároveň navrhol súdu uložiť mu trest vo výške 5 000 eur a ochranný dohľad.

 

Na záver svojej záverečnej reči Šanta zdôraznil, že miera zavinenia u obžalovaného bola neporovnateľne nižšia ako o odsúdeného podnikateľa Mariana Kočnera a bývalého riaditeľa TV Markíza Pavla Ruska v kauze zmeniek. Podľa Šantu mal Štefan Ágh záznam v registri len tri zanedbateľné dopravné priestupky. Viedol čestný život. V snahe zabezpečiť svoju rodinu však pristúpil na to, že sa podieľal s Kočnerom a Ruskom na výrobe falošných zmeniek. Prípad sa podľa neho svojím rozsahom zapíše do dejín slovenskej kriminalistiky.

 

Ďalšia záverečná reč

Po prednese záverečnej reči Šantu pristúpil k prednesu záverečnej reči právny zástupca poškodenej televízie TV Markíza Peter Kubina. 

 

img

 

Komunikácia z aplikácie Threema z roku 2018 je podľa názoru Kubinu kľúčovým dôkazom.Vyplynulo z nej, že Kočner so Štefanom Ághom mali priateľský vzťah. Z prepisov vyplynulo, že Kočner inštruoval Ágha, ako má vypovedať v kauze zmeniek, a inštruoval ho, aby zakryl trestnú činnosť. Spoločne mali robiť nejaké "slinoviny", čo malo znamenať výrobu antedatovaných zmeniek. Kubina navrhoval súdu uznať obžalovaného za vinného a zaviazať ho nahradiť škodu.

 

img

 

Podľa ďalšieho právneho zástupcu televízie Tomáša Kamenca obžalovaný spoločne s Kočnerom vyrobili falošné zmenky. "Chceli získať peniaze od poškodenej strany. Je evidentné, že obžalovaný sa podieľal na výrobe minimálne dvoch falošných zmeniek. Bol si vedomý, na aký účel sú zmenky vyrábané, a ich cieľom s Kočnerom a Ruskom bolo obohatiť sa na úkor tretej osoby,“ zdôraznil obhajca.

 

Podľa neho obhajoba neprodukovala žiadne dôkazy, ktoré by spochybňovali závery znalcov, ktorí skúmali zmenky. "Je nemysliteľné, aby po 15 rokoch nikto o zmenkách nevedel," povedal Kamenec. V poznatkovom fonde Slovenskej informačnej služby nie je záznam o existencii zmeniek z roku 2000.

 

 

 

 

 

 
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies