Projekt Vínna cesta skončila otvorením vínnej pivnice

NETKY.SK • 21 September 2010, 12:24 • 2 min
Projekt Vínna cesta skončila otvorením vínnej pivnice

Projekt Vínna cesta skončila otvorením vínnej pivnice

slovakia

left justify in out

img

Združenie Feman 25. - 26. septembra slávnostne ukončí projekt Vínna cesta - Via Regia, ktorá spája lokality Seredne na Ukrajine, tokajskú oblasť východného Slovenska a Spišskú Kapitulu a slávnostne otvorí historickú vínnu pivnicu v Spišskej Kapitule v priestoroch Európskeho domu. Náklady na projekt dosiahli 110 000 eur, pričom projekt sumou 90 000 eur podporili nórske fondy. Informoval o tom dnes na tlačovej besede riaditeľ združenia Feman Eduard Buraš.

„Málokto čakal, že sa na Spiši objavia a potvrdia známky o vínnej ceste, kade víno putovalo do Poľska. Je to unikátny projekt, lebo voľakedy celé územie podliehalo Spišskej diecéze a historické fakty potvrdzujú, že sa ta vozilo víno z východu, z tokajskej oblasti, kde sa dodnes pestuje a dorába nielen tokajské, ale aj pravé omšové víno a robili sa tu veľké obchody. Otvorená pivnica bude slúžiť širokej verejnosti a propagovať celú vínnu cestu budú informačné centrá vo Vyšnom Nemeckom, v Spišskom Podhradí a pripravujeme zriadenia takého centra aj na Ukrajine. Informačné materiály o vínnej ceste budú v každom informačnom stredisku po trase. Záujemcovia nájdu podrobnejšie informácie na stránke združenia www.feman.sk.

Ako uviedol Buraš, 30. septembra sa v priestoroch Európskeho domu v Spišskej Kapitule uskutoční za účasti štátnej tajomníčky ministerstva kultúry a cestovného ruchu Natálie Cehlárikovej diskusia pri okrúhlom stole na tému Ako ďalej na Spiši s pamiatkami UNESCO – ich obnova a využitie.

Zdroj: SITAtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies