Progresívne Slovensko presadzuje zvýhodňovanie zaočkovaných osôb

NETKY.SK • 21 Jún 2021, 13:30 • 2 min
Progresívne Slovensko presadzuje zvýhodňovanie zaočkovaných osôb

BRATISLAVA – Zaočkovaní by mali mať oproti nezaočkovaným výhody nielen na Slovensku, ale aj pri ceste do zahraničia.

slovakia

left justify in out

Uviedla to vo svojom stanovisku predsedníčka mimoparlamentnej strany Progresívne Slovensko (PS) Irena Bihariová s tým, že miera zaočkovanosti je na Slovensku nízka. 

 

Tretej vlne sa nevyhneme

Zároveň upozornila, že ak sa tempo očkovania, najmä u rizikových skupín nezvýši, hrozí Slovensku silná tretia vlna pandémie a ďalšie protipandemické opatrenia, ktoré si slovenská ekonomika a ľudia nemôžu dovoliť. Jej stanovisko poskytol riaditeľ komunikačného oddelenia PS Radovan Choleva.

 

Bihariová vidí riešenie najmä v užšej spolupráci so všeobecnými lekármi, ktorých by mohli aj finančnou motiváciou zapojiť do procesu registrácie, aby kontaktovali svojich pacientov a poskytovali im informácie o očkovaní a registrovali ich na očkovanie.

 

Ako nevyhnutné vníma posilnenie Regionálnych úradov verejného zdravotníctva, najmä počty a kvalitu „trasovačov“ a lepšie pracovať s dátami a modernými technológiami.

 

„Je naozaj neuveriteľné, že ani po roku a štvrť nám tu nefunguje aplikácia eKaranténa a namiesto toho sa tu reálne zvažuje zavedenie povinnej karantény po návrate zo zahraničia, čiže povinný transport do ubytovní v hrozných podmienkach,“ podotkla Bihariová.

 

Zaočkovaným sa bude jednoduchšie cestovať
Europoslanec a podpredseda PS Martin Hojsík poukázal na dôležitosť elektronického očkovacieho preukazu a potvrdenia o testovaní v jednom, tzv. GreenPass-u.

 

Podľa neho by sa dal využiť aj pri zhoršení pandemickej situácie napríklad na vstup do kina či reštaurácie. „Na európskej úrovni je certifikát pripravený, no bude záležať na každej krajine, ako ho zavedie do praxe,“ povedal.

 

Napriek obavám verí, že to Slovensko napokon stihne a zaočkovaní Slováci budú môcť cestovať po Európe so všetkými výhodami, aké majú obyvatelia iných krajín Európskej únie.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies