Pri cestovaní nestačí skontrolovať dĺžku platnosti pasu len dospelým

NETKY.SK • 6 Jún 2023, 18:30 • 2 min
Pri cestovaní nestačí skontrolovať dĺžku platnosti pasu len dospelým

BRATISLAVA - Na vstup do niektorých krajín nestačí mať len platný pas, ale dĺžka platnosti musí byť aj niekoľko mesiacov po prílete do krajiny. V rámci Európskej únie a vo vybraných krajinách môžu dospelí aj deti cestovať na občiansky preukaz, pri ceste mimo EÚ musí byť aj dieťa držiteľom platného cestovného pasu.

slovakia

left justify in out

Upozornila na to špecialistka pre vzťahy s verejnosťou bratislavského letiska Veronika Tóthová. Deťom mladším ako šesť rokov sa cestovný pas vydáva s platnosťou na dva roky. Ak pas stratil platnosť, cestujúcemu nie je umožnený odlet. Odporúča sa preto preštudovať si podmienky vstupu do danej krajiny.

 

Cestovanie do Veľkej Británie s občianskym preukazom je povolené len na výnimky, teda pre tých, ktorí sa zaregistrovali do pobytovej schémy. V iných prípadoch je potrebné cestovať s platným cestovným pasom.

 

img

 

Pri cestovaní treba dbať aj na dodržanie povolenej hmotnosti batožiny. "Na webových stránkach leteckej spoločnosti, kde ste si zakúpili letenku, si skontrolujte, akú hmotnosť a veľkosť batožiny povoľujú podmienky leteckej spoločnosti. Informácie o hmotnosti a veľkosti batožiny sa pri jednotlivých leteckých dopravcoch líšia," uviedla Tóthová s tým, že je odporúčané pozrieť si inštrukcie uverejnené na webových stránkach spoločnosti. Nedodržanie povolenej hmotnosti a veľkosti batožiny je leteckými dopravcami striktne spoplatnené.

 

Do príručnej batožiny je povolené zobrať si tekutiny, gély alebo krémy do 100 mililitrov. V príručnej batožine nesmú byť zakázané predmety, ako napríklad nôž, horľavina, hračkárske napodobeniny pištolí a zbraní. Cestujúcim sa odporúča, aby boli na letisku minimálne dve hodiny pred odletom. Včasný príchod je potrebný najmä z dôvodu možného zdržania pri registrácii na odlet alebo pri bezpečnostnej kontrole. "Po príchode odporúčame ísť hneď na check-in, kde vás zaregistrujú, skontrolujú doklady a odbavia vašu batožinu. Po registrácii odporúčame ísť rovno na bezpečnostnú a pasovú kontrolu. A následne je potrebné sledovať obrazovky s informáciami o otvorení východov, takzvaný gate," odporúča Tóthová. twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Interny redaktor
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies