Pri budovaní strategického parku Jaguar došlo k porušeniu zákona. Štátny podnik uprednostnil vybrané firmy

NETKY.SK • 11 Jún 2021, 12:50 • 2 min
Pri budovaní strategického parku Jaguar došlo k porušeniu zákona. Štátny podnik uprednostnil vybrané firmy

BRATISLAVA - Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) potvrdil viaceré porušenia zákona pri budovaní Strategického parku pre automobilku Jaguar Land Rover pri Nitre.

slovakia

left justify in out

Kontroloval pritom tri súťaže realizované spoločnosťou MH Invest, s.r.o. Na podozrivé zákazky dlhodobo upozorňovala Nadácia Zastavme korupciu.

 

Došlo k porušeniu zákona 

Podľa nej štátny podnik súťaženie iba predstieral a peniaze mali dostať vopred vybrané firmy. Celkovo podala na úrad tri podnety týkajúce sa sumy viac ako 400 miliónov eur.

„V prípade zákazky na predmet „Príprava strategického parku Nitra“ úrad konštatoval, že kontrolovaný porušil zákon o verejnom obstarávaní, keď zákazku zadal napriamo bez splnenia zákonných podmienok pre takýto postup. Porušenia zákona pritom mali vplyv na výsledok verejného obstarávania,“ uviedol predseda úradu Miroslav Hlivák.

 

Obišli viaceré princípy verejného obstarávania

Výsledkom priameho rokovacieho konania bolo uzatvorenie Zmluvy o dielo, pričom v nadväznosti na tento nezákonný postup MH Invest uzavrel k zmluve aj Dodatok č. 1, ktorý bol predmetom ďalšej kontroly úradu.

„Aj v tomto prípade úrad preukázal porušenie zákona o verejnom obstarávaní, keď sa kontrolovaný vyhol povinnosti uzavrieť zmluvu podľa zákona, spôsobom alebo postupom ustanoveným zákonom a zároveň porušil princípy verejného obstarávania, najmä princíp transparentnosti, princíp rovnakého zaobchádzania a princíp nediskriminácie hospodárskych subjektov, čo malo za následok výber konkrétneho hospodárskeho subjektu, bez realizácie riadnej hospodárskej súťaže. Aj tieto porušenia mali vplyv na výsledok verejného obstarávania,“ vysvetlil Hlivák. Rozhodnutie úradu je právoplatné

Úrad tiež kontroloval zákazku „Príprava cestnej infraštruktúry – strategický park Nitra“ a „Hrubé terénne úpravy pre Strategický priemyselný park Nitra“.

 

Vo všeobecnosti je podľa neho možné uviesť, že úrad na prvom stupni konštatoval viacero porušení zákona, ktoré mali vplyv na výsledok verejného obstarávania. V oboch prípadoch ešte rozhodnutia nie sú právoplatné, kontrolovaný sa totiž odvolal.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies