Prezidentka vidí v spolupráci národov šancu zabrániť tragédiám

NETKY.SK • 30 Október 2023, 14:30 • 2 min
Prezidentka vidí v spolupráci národov šancu zabrániť tragédiám

BRATISLAVA - Prezidentka SR Zuzana Čaputová zdôraznila potrebu spolupráce európskych národov. Vidí v nej šancu zabrániť opakovaniu sa tragédií z minulosti. Uviedla to pri príležitosti 105. výročia prijatia Martinskej deklarácie. Skonštatovala, že jej autori a signatári neboli zahľadení do seba, ale mali na pamäti aj prospech ostatných národností, národov a štátov.

slovakia

left justify in out

Hlava štátu pripomenula, že Martinskou deklaráciou sme sa pred 105 rokmi prihlásili k myšlienke spoločného štátu s Čechmi a stali sme sa štátotvorným národom.

"Na odkaze týchto čias je dodnes inšpirujúca schopnosť významných osobností Slovenska zjednotiť sa na základných národnoštátnych záujmoch. Povzniesť sa nad rozdiely a odlišnosti a v rozhodujúcej historickej chvíli spojiť svoje sily. Zároveň i dnes pôsobí aktuálne ambícia, aby slovenský národ 'dľa svojich síl prispel ku všeobecnému pokroku človečenstva'," uviedla prezidentka.

V Turčianskom Sv. Martine sa 30. októbra 1918 stretlo v budove Tatrabanky viac ako 200 zástupcov politického a spoločenského života na Slovensku. Účastníci prijali návrh deklarácie. Dotvorili aj Slovenskú národnú radu (SNR), do ktorej zvolili 25 členov na čele s 12-členným výkonným výborom. V mene SNR napokon prijali aj Deklaráciu slovenského národa. Udalosť sa na Slovensku od roku 1993 pripomína ako pamätný deň.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: Teraz / TASR, Foto: Aktuality / Branislav Wáclav
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies