Prezidentka Čaputová sa stretla s poľským prezidentom A. Dudom. Prevzala si najvyššie poľské štátne vyznamenanie

NETKY.SK • 16 Apríl 2024, 15:45 • 2 min
Prezidentka Čaputová sa stretla s poľským prezidentom A. Dudom. Prevzala si najvyššie poľské štátne vyznamenanie

KRAKOV - Slovenská republika a Poľsko majú kus spoločnej histórie, ktorá obe krajiny učí, aby pamätali na princípy a hodnoty a potrebu ich chrániť. Ak tak nebudú robiť, môžu ohroziť svoju budúcnosť. Uviedla to prezidentka SR Zuzana Čaputová v utorok počas stretnutia so svojím poľským kolegom Andrzejom Dudom vo Varšave.

slovakia

left justify in out

Poľsko je pre Slovensko kľúčovým partnerom z viacerých dôvodov, zdôraznila Čaputová. Varšave poďakovala najmä za to, že v náročnom období spolu s ďalšími partnermi chráni náš vzdušný priestor.

„Verím, že čoskoro, keď budú ku koncu tohto roka (na Slovensko) doručené stíhačky (F-16), budeme mať aj my vlastné spôsobilosti na ochranu vzdušného priestoru, ale v každom prípade, ako sa hovorí, v núdzi poznáš priateľa. Poľská republika patrí medzi krajiny, ktoré nám v tomto smere poskytli okamžite pomoc,“ povedala prezidentka.

Čaputová si myslí, že vzťahy medzi SR a Poľskom obstáli veľmi dobre aj napriek náročnému obdobiu a krízam v uplynulých rokoch.

Pripomenula, že Varšava a Bratislava si tento rok pripomínajú viaceré výročia – 25 rokov od vstupu Poľska do Severoatlantickej aliancie a 20. výročia členstva v SR v NATO.

Obe krajiny sú 20 rokov v EÚ

Obe krajiny sú 20 rokov v EÚ a zároveň je to 80 rokov od varšavského povstania a Slovenského národného povstania.

Prezidentka SR verí, že aj slovenská vláda a nový prezident Peter Pellegrini, ktorý sa ujme svojej funkcie po 15. júni, budú pokračovať v dobrej, blízkej a konštruktívnej spolupráci s Poľskom.

 

Poľský prezident poďakoval za päť rokov spolupráce

Poľský prezident poďakoval Čaputovej za päť rokov spolupráce i aktívnu účasť v regionálnych zoskupeniach.

Vyzdvihol, že Poľsko bolo jednou z prvých krajín, kam cestovala po zvolení, a že Varšavu navštívila ešte pred odchodom z funkcie. Ocenil to ako znak záujmu o Poľsko nielen ako suseda, ale aj priateľa.

Duda pri tejto príležitosti odovzdal Čaputovej najvyššie poľské štátne vyznamenanie Rad Bielej orlice za rozvoj dobrých vzťahov medzi Slovenskom a Poľskom.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: RTVS / TASR, Foto: Facebook / Zuzana Čaputová
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies