Prezidentka Čaputová cestuje na štátnu návštevu Kanady a pracovnú cestu do USA

NETKY.SK • 29 Január 2024, 17:14 • 2 min
Prezidentka Čaputová cestuje na štátnu návštevu Kanady a pracovnú cestu do USA

BRATISLAVA - Prezidentka Zuzana Čaputová odcestuje v pondelok 29. januára 2024 na štátnu návštevu Kanady na pozvanie jej generálnej guvernérky Mary Simon. V Ottave sa prezidentka stretne aj s kanadským premiérom Justinom Trudeauom.

slovakia

left justify in out

Keďže naposledy sa oficiálna návšteva slovenskej hlavy štátu v Kanade uskutočnila pred viac ako 20 rokmi, jej hlavnými témami budú bilaterálne vzťahy a prehĺbenie ekonomickej spolupráce medzi oboma krajinami. Prezidentku preto bude počas jej cesty sprevádzať aj početná podnikateľská delegácia zložená z predstaviteľov firiem, ktoré sa venujú zelenej transformácii, udržateľnej energii a digitálnym technológiám.

 

Prezidentka bude v Kanade rokovať aj o riešení klimatickej krízy, otázkach právneho štátu, posilnení postavenia žien a zvýšenia bezpečnosti v online priestore. Dotkne sa aj spolupráce v oblasti bezpečnosti, keďže slovenskí a kanadskí vojaci spoločne pôsobia v mnohonárodnej bojovej skupine NATO v Lotyšsku. Okrem Ottavy prezidentka navštívi Toronto, kde otvorí spoločné slovensko-kanadské biznis fórum a stretne sa s krajanmi.

 

Po oficiálnej návšteve Kanady bude program prezidentky pokračovať pracovnou cestou v USA. Vo štvrtok 1. februára 2024 sa presunie do San Francisca, kde sa stretne so slovenskými profesionálmi a odborníkmi, ktorí úspešne pôsobia v USA a sú združení v organizácii Slovak Pro s cieľom podporiť a prehĺbiť ich spoluprácu so slovenskými firmami.

Na pôde Stanford Research Institute prezidentka otvorí slovensko-americké podnikateľské fórum zamerané na inovácie a zelenú tranzíciu, využitie umelej inteligencie a digitálnych riešení, ako aj biotechnológii. Spolu s podnikateľskou delegáciou navštívi v Silicon Valley centrálu spoločnosti Google a stretne aj s jej vedením. Na Standfordskej univerzite prezidentka vystúpi s príhovorom na tému 35 rokov od pádu železnej opony

 

Pracovná cesta prezidentky v USA vyvrcholí v nedeľu 4. februára 2024 návštevou Pittsburghu, ktorý je spätý s históriou vzniku 1. ČSR.  Navštívi expozíciu vysťahovalectva s originálom Pittsburskej dohody, od prijatia ktorej uplynulo 105 rokov, na pôde tamojšej univerzity sa stretne s predstaviteľmi fraternalistických združení a študentmi a prezrie si aj historickú česko-slovenskú učebňu. Okrem toho navštívi aj múzeum Andyho Warhola.

 

Naspäť na Slovensko sa prezidentka vráti v pondelok 5. februára 2024.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: Prezident.sk, Foto: Týždeň / SITA / Milan Illík
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies