Prezident Kiska neporušil práva dvoch sudkýň, keď ich pre vek odvolal

NETKY.SK • 15 December 2016, 13:45 • 2 min
Prezident Kiska neporušil práva dvoch sudkýň, keď ich pre vek odvolal

KOŠICE – Základné právo dvoch bývalých sudkýň Marianny Reiffovej a Heleny Kožíkovej nebolo rozhodnutím prezidenta SR o ich odvolaní pre vek porušené. Rozhodol o tom dnes II. senát Ústavného súdu (ÚS) SR.

slovakia

left justify in out

Bývalé sudkyne z Bratislavy namietali porušenie svojho práva na prístup k voleným a iným verejným funkciám za rovnakých podmienok podľa Ústavy SR, ako aj práva vstúpiť za rovnakých podmienok do verejných služieb svojej krajiny podľa Medzinárodného paktu o občianskych a politických právach. Reiffovú odvolal v júni 2014 prezident Ivan Gašparovič a Kožíkovú v júni 2015 prezident Andrej Kiska. V oboch prípadoch na sa tak stalo podľa ústavy na návrh Súdnej rady SR vzhľadom na dosiahnutie veku 65 rokov.

 

Sťažovateľky okrem iného argumentovali, že prezident pri rozhodnutí nemal k dispozícii kvalifikovaný návrh Súdnej rady na ich odvolanie. Predložený návrh v podobe zoznamu sudcov s vekom nad 65 rokov nepovažovali za dostatočný. Hlava štátu mala podľa sťažností požiadať Súdnu radu o vysvetlenie, čo neurobila. Senát ÚS SR však nenašiel dôvody na spochybnenie príslušného návrhu na odvolanie. Rovnako neuznal ani ďalšie námietky a sťažnostiam nevyhovel.

 

Kožíkovej právny zástupca Michal Mandzák na dnešnom pojednávaní namietal celkovú nejasnosť právnej úpravy pri odvolávaní sudcov vzhľadom na ich vek. "Súčasná úprava a prax odvolávania sudcov z funkcie je zjavne nejasná a aj výkon tej právomoci je nejasný, pretože nie je zrejmé, prečo niektorí sudcovia sú vo funkcii a niektorí nie sú. Ide o zjavný zásah do nezávislosti justície," konštatoval v reakcii pre novinárov. Podľa neho by mal byť jasne stanovený vek, po dosiahnutí ktorého by sudcovia boli automaticky odvolávaní, inak to vytvára priestor pre svojvôľu.

 

Vo veci rozhodoval II. senát v zložení predseda Lajos Mészáros a sudcovia Ľudmila Gajdošíková a Ladislav Orosztwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies